shpetim

Shpëton Kisha e Laçit, shuhen zjarret që rrezikonin vendin e shenjtë

Zjarri pranë kishës së Shna Ndout në Laç, nuk përbën më rrezik. Në njoftimin e përditësuar nga Ministria e Mbrojtjes, situata...

Me vetëm 3 ilaçe mund të shpëtojnë deri në një milion foshnja në vit 

Jetët e më shumë se një milion foshnjave në vit mund të shpëtohen në vendet në zhvillim nëse nënave do t'u...

Nëna shtatzënë pësoi goditje në tru, mjeku tregon si ia shpëtuan jetën të dyve

Neurokirurgu Artid Lame ka treguar rastin sesi një grua shtatzanë u shpëtua pasi pësoi goditje në tru. Në emisionin "Good Morning Albanians"...

I vetmi i mbijetuar nga vagoni i parë, ja 20-vjeçari që i shpëtoi aksidentit tragjik

I vetmi i mbijetuar nga vagoni i parë i trenit grek të pasagjerëve që u përplas me një tren mallrash të...

VIDEO| 260 orë nën rrënoja, nxirret i gjallë 10-vjeçari në Turqi

Një 10-vjeçar në Turqi është nxjerrë i gjallë nga rrënojat 260 orë pas tërmetit shkatërrues të 6 shkurtit që goditi kufirin...

6-vjeçarja dhe plaku mjekërbardhë, imami: Histori të ngjashme ka në Kuran

Në raste të tilla Zoti na tregon gjurmët e mëshirës së tij dhe i përkujton njerëzit se është Ai i cili...

VIDEO| Vogëlushja 6-vjeçare shpëtohet nga rrënojat 178 orë pas tërmetit

Ekipet e shpëtimit kanë nxjerrë më shumë të mbijetuar nga rrënojat në Turqi. Miray, vogëlushja 6-vjeçare, u shpëtua nga rrënojat e një ndërtese...

“Vajza ishte shtrirë, gjysmë e pavetëdijshme”, ja si e shpëtuan zjarrfikësit heronj

Mikel Tafa dhe Florjan Sheqeri duhen konsideruar heronj, sepse me punën e tyre si zjarrfikës mundën të shpëtonin jetën e një...

FSK shpëtojnë dy jetë të tjera, nxjerrin nga rrënojat gruan dhe 13-vjeçaren

Edhe dy jetë të shpëtuara në Turqi. Pas një pune të palodhshme dhe shumë sfiduese me rrezikshmëri të lartë e me angazhim...

Austria dhe Gjermania pezullojnë operacionet e shpëtimit në Turqi

Ushtria austriake dhe ekipet gjermane të shpëtimit kanë pezulluar operacionet e shpëtimit nga tërmetet në Turqi, për shkaqe sigurie. Një zëdhënës i...

10-vjeçarja shpëtohet nga rrënojat në Turqi pas 147 orësh 

Një vajzë 10-vjeçare u shpëtua nga rrënojat në provincën Hatay të Turqisë jugore 147 orë pasi tërmeti shkatërrues i së hënës...

VIDEO| Shpëtohet pas 140 orësh gruaja shtatzënë nën rrënoja

140 orë pas tërmetit të 6 shkurtit një grua shtatzënë është shpëtuar nga rrënojat. Ajo së bashku me të vëllain janë nxjerrë...

Nxirret pas 149 orësh burri nga rrënojat

Një burrë i cili ngeli nën rrënojat e tërmetit shkatërrues të 6 shkurtit u nxor pas 149 orësh. Operacion i shpëtimit u...

Ekipi i dytë i FSK-së niset drejt Turqisë

Ashtu siç paralajmëroi sot kryeministri Kurti, tashmë është nisur drejt Turqisë edhe një ekip i Forcës së Sigurisë së Kosovës, për...

Forcat e Sigurisë së Kosovës nxjerrin të gjallë dhe nënën e fëmijës 2-vjeçar

Ekipet e kërkim-shpëtimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë shpëtuar edhe nënën e një fëmije 2-vjeçar nga rrënojat e tërmetit...

I ngazëllyer që u nxor nga rrënojat, momenti kur i vogli luan me ekipin e shpëtimit

Helmetat e Bardha, grupi i vullnetarëve që po ndihmojnë të mbijetuarit nga tërmeti në Siri, kanë publikuar një video emocionuese të...