shqipëri

PE miraton rezolutën për Shqipërinë, rekomandohet forcimi i transparencës

Disa ditë para se liderët e Bashkimit Europian të vizitojnë Tiranën në kuadër të samitit të 6 dhjetorit, në Parlamentin Europian...

“Do çojmë në Bruksel shqetësimet e shqiptarëve”, Tabaku: Çfarë miratoi PE dje

Deputetja Jorida Tabaku ka bërë me dije se ditën e djeshme në Parlamentin Evropian u  miratua një rezolutë me propozimet e...

Gjenetistët shqiptarë bëhen bashkë

Nё datёn 8 dhjetor, nё mjediset e Akademisё sё Shkencave tё Shqipёrisё, do tё mbahet pёr herё tё parё Konferenca Kombёtare...

“Luftoni korrupsionin”, thirrja e presidentit gjerman për opozitën dhe qeverinë

Presidenti gjerman Frank Walter Steinmeier ka mbajtur fjalën e tij në Kuvendin e Shqipërisë. Ai tha se sukseset janë të dukshme në...

Steinmeier mban fjalën në Kuvend: Mbi 70 mijë shqiptarë jetojnë në Gjermani

Presidenti gjerman Frank Walter Steinmeier ka mbajtur fjalën e tij në Kuvendin e Shqipërisë. Ai tha se Gjermania dhe Shqipëria janë të...

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti Ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj...

Presidenti gjerman nesër në Shqipëri, zbardhet agjenda e Steinmeier

Për herë të parë në 27 vitet e fundit një president gjerman do të vizitojë Shqipërinë. Frank-Walter Steinmeier do të mbërrijë...

Të dytët për rritjen e turizmit, OBT: Shqipëria, 18% më shumë në krahasim me 2019-n

Shqipëria renditet e dyta në klasifikimin e Organizatës Botërore të Turizmit për rritjen e numrit të vizitorëve të huaj deri në...

Rama: Shqipëria ka rritjen më të madhe në turizëm krahasuar me vitin 2019

Kryeministri Edi Rama thotë se Shqipëria është vendi performancën më të mirë në rritje të flukseve turistike krahasuar me vitin 2019. Përmes...

‘Do të asimilohen në 1000%’, Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin për Kosovën

Ish-kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu deklaroi se Serbia është shteti më i interesuar që Kosova të mos bashkohet...

Kreshnik Spahiu: Pse Shqipëria e ka penguar Kosovën në përpjekjet për pavarësi

Analisti Kreshnik Spahiu thotë se Shqipëria e ka penguar Kosovën në përpjekjet e saj për pavarësi nga ish-Jugosllavia. Në emisionin "Now" në...

Hasan Prishtina donte që Shkupi të ishte kryeqytet i Shqipërisë, thotë nipi i tij

Mehmet Prishtina, nipi i Hasan Prishtinës deklaroi se ai kërkonte që Shkupi të ishte kryeqyteti i shqiptarëve. Në një intervistë për Euronews...

Kritikat në rrjet për flamurin ‘autokton’, Dua Lipa: S’është bërë për nacionalizëm

Këngëtarja e famshme shqiptare Dua Lipa iu është përgjigjur kritikave për postimin që ka bërë në rrjetet sociale, ku paraqiti flamurin...

‘Do t’ju mbështesim në rrugën drejt BE’, Biden uron Shqipërinë për Pavarësinë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden ka uruar Shqipërinë dhe popullin shqiptar me rastin e 110-vjetorit të shpalljes...

‘Begati dhe paqe’, ministria e Jashtme e Serbisë, urim për 110-vjetorin e Pavarësisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Serbisë ka uruar ministrinë e Punëve të Jashtme të Shqipërisë dhe popullin shqiptar, me rastin...

Krerët e shtetit Shqipëri-Kosovë, të gjithë në Vlorë për 110 vjetorin e Pavarësisë

Me rastin e 110-vjetorit të Pavarësisë krerët e shtetit në Shqipëri e Kosovë u mblodhën për të kremtuar në Vlorë. Presidentët Bajram...