shqiperise

Banka e Shqipërisë ndërhyn për euron, rritet blerja e valutës për 2023-shin

Sipas informacioneve Banka e Shqipërisë ka vendosur zyrtarisht të rrisë shumën e planifikuar të blerjeve të valutës, mes 220 dhe 300...

BE, 72 milionë euro Shqipërisë si pjesë të Paketës së Mbështetjes për Energjinë

Bashkimi Evropian i ka transferuar 72 milionë euro Qeverisë së Shqipërisë si pjesë e mbështetjes së BE-së për të përballuar pasojat...

Bullgaria mesazh Shqipërisë për integrimin: Duhet të ndahet nga Maqedonia e Veriut

Në Bullgari është rikthyer sërish në diskutim çështja e procesit të integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Zëvendëspresidentja Iliana Lotova ka kërkuar...

Revoltohet artisti: Kënga e Shqipërisë në Eurovizion skandaloze dhe pa identitet

Artisti nga Kosova Luan Durmishi tha në emisionin GoodMorning Albanians në Euronews Albania se kënga që do të përfaqëson Shqipërinë në...

Fuqia e Shqipërisë, ja sesi mund të ndihmojë Kosovën. Eksperti zbardh planet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti një ditë më parë vizitoi Tiranën. Kreu i qeverisë së Kosovës u prit nga krerët më të...

Historia e Shqipërisë në 7500 foto, Fototeka sjell pamjet e rralla që nga viti 1865

Këto foto janë të realizuara ndër shekuj dhe janë publikuar, shumica e tyre, për herë të parë. Rubens Shima, kurator i “Fototeka”,...

“Vjosa pasuri e përbashkët me Greqinë”, Rama: Investojmë 80 mln dollarë

Kryeministri Edi Rama ishte të mërkurën në Tepelenë në ceremoninë e shpalljes zyrtarisht të Vjosës Park Kombëtar. Rama u shpreh se nga...

Bandat e Shqipërisë, më të strukturuara sesa ato të Kosovës apo të RMV

Media britanike “The Spectator” së fundmi i ka kushtuar një artikull mafies shqiptare, që sipas saj ka pushtuar Europën. “Koka e gjarprit të...

Ushtria e Shqipërisë drejt Kosovës pas përmbytjeve, Peleshi: Me vëllezërit tanë

Disa forca dhe mjete të Forcave të Armatosura janë vendosur në Kukës për të qenë në gatishmëri dhe për të ndërhyrë...

Berisha: Me protestën tonë i shpëtojmë nderin dhe dinjitetin Shqipërisë 

Kryetari i PD, Sali Berisha zhvilloi pasditen e së enjtes një takim me banorë të njësisë nr.7 në Tiranë. Në fjalën e...

Konjufca: Serbia po na lufton nga brenda dhe jashtë, na duhet Shqipëria

Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Glauk Konjufca, në fjalën e tij në mbledhjen e përbashkët që po mbahet mes Kuvendeve të...

Ikja e vazhdueshme e mjekëve dhe nevoja për rikthimin e tyre në Shqipëri

Çdo vit afërsisht 130-150 mjekë largohen nga Shqipëria për të punuar apo për t'u specializuar jashtë. "Është dekada më e vështirë për...

Qeveria ngre bord për rritjen e çmimit të ushqimeve

Qeveria ngre një bord për rritjen e çmimit të ushqimeve, pas ngritjes së bordit për çmimet e karburanteve. Ky vendim erdhi pasi...

Kalendari| Nesër nis agjërimi

Nesër fillon muaji i Ramazanit për të gjithë besimtarët myslimanë. Gjatë këtij muajit, besimtarët myslimanë mbajnë agjërim. Në dy vitet e fundit, besimtarët...

Zelensky: Biseduam me Edi Ramën për luftën ndaj Rusisë

Presidenti ukrainas Zelensky dhe kryeministri Rama zhvilluan një bisedë telefonike të shtunën, ku diskutuan luftën ndaj pushtuesve rusë dhe punën e...

Bardh Spahia: Sigla teknikalitet, demokratët i njohin përfaqësuesit e vërtetë

Bardh Spahia u votua dje nga demokratët në primaret në Shkodër për të kandiduar për “PD-në e Berishës” në zgjedhjet e...