shqiptarë

Ministri Çuçi në Londër: Amnistoni shqiptarët pa viza, por që punojnë ndershmërisht

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është pritur nga Sekretarja britanike e Punëve të Brendshme, Suella Braverman në Home Office. “Me homologen britanike...

Dy emrat e preferuar për fëmijët e shqiptarëve në vitin 2022

Amelia dhe Noel janë dy emrat më të përhapur në Shqipëri vitet e fundit. Në analizën e emrave që Instituti i...

U siguronin viza shtetasve shqiptarë, zbërthehet skema e falsifikatorëve në Ekuador

Prokuroria e Përgjithshme e Ekuadorit ka kryer kontrolle në 2 provinca pasi dyshohej për një strukturë që lëshonte viza të parregullta...

EMRAT/ Të dënuar për drogë dhe dhunë në familje, esktradohen 4 shqiptarët

Katër shqiptarë janë ekstraduar nga disa shtete të Evropës në Shqipëri. Këta shtetas, ishin shpallur në kërkim për vepra të ndryshme penale. -Si...

Shqiptarët rrojnë 77 vite, në vendin e 50-të për jetëgjatësinë, njësoj me SHBA

Shqiptarët e viteve 1950 jetonin mesatarisht vetëm 54 vite, ndërsa që nga ajo kohë jetëgjatësia është rritur me me 23 vjet...

“Mbi 2 mld euro janë investuar te bandat shqiptare!”- gazetarja tregon detaje

Media britanike “The Spectator” së fundmi i ka kushtuar një artikull mafies shqiptare, që sipas saj ka pushtuar Europën. Gazetarja Anduena Llabania tha...

“Koka e gjarprit”- media britanike: Si mafia shqiptare mori kontrollin e Evropës

Media britanike “The Spectator” ka publikuar një artikull në lidhje me krizën e emigrantëve në Evropë, ku një pjesë të gjerë...

Mbi 500 të pranishëm, i jepet lamtumira 19-vjeçares shqiptare që vdiq në aksident

Mbi pesëqind persona kanë përshëndetur për herë të fundit Eralda Spahillarin, 19-vjeçaren që humbi jetën në aksidentin e ndodhur mbrëmjen e 4 marsit...

“Shqiptarët nuk po martohen”, psikologët tregojnë shkaqet kryesore

Nga viti në vit, numri i martesave në Shqipëri po vjen në rënie të ndjeshme. Bazuar të në dhënat e Institutit...

Ushtarakja e vetme shqiptare në RMV prej 15 vitesh pjesë e ushtrisë

Prej 15 vitesh, Fevzije Shabani mban veshur uniformën ushtarake në Maqedoninë e Veriut. Ajo është e vetmja femër shqiptare në njësinë...

Shkoi me kamion në Angli, shqiptarja në listën e sipërmarrësve të Forbes

E reja shqiptare Kristiana Çela është renditur në listën e Forbes, mes 30 të rinjve më të suksesshëm në Europë. Në rrjetin e...

Drejtori i OBSH për Evropën: Shëndetësinë shqiptare e pret një e ardhme e ndritur

Drejtori i OBSH për Europën, Hans Henri Kluge, ka përshëndetur mbajten e Kongresit të Parë të Shëndetësisë në Shqipëri, nëpërmjet një...

6 shqiptarë të vdekur në aksidentin hekurudhor në Greqi, Xhaçka shpreh ngushëllimet

6 shqiptarë mbetën të vdekur pas aksidentit tragjik në Greqi ku një tren udhëtarësh u përplas me një tren mallrash. Bëhet fjalë...

Ku shkon sot nafta shqiptare

Spanja, Malta, Italia, Gjermania, Britania e Madhe dhe 10 vende të tjera kanë marrë naftën tonë për ta përpunuar në rafineritë...

Arifi: Plani franko-gjerman, thikë pas shpine për shqiptarët në Luginën e Preshevës

Kryetari i komunës së Preshevës, Shqipërim Arifi e konsideron planin franko-gjerman për normalizmin e marëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, një thike...

EMRAT/ Konfirmohen 4 viktima shqiptare nga tragjedia hekurudhore në Greqi

Në mesin e 57 viktimave nga tragjedia hekurudhore në Larisa të Greqisë, 4 prej tyre janë shqiptarë. Konfirmimi ka ardhur nga ministria...