shqiptarët

Shqiptarët shpëtuan amerikanët, Aliçkaj: Doja ta bëja film, më refuzuan skenarin

Disa ditë më parë Yuri Kim postoi në faqen zyrtare të ambasadës një falënderim special për të gjithë ata shqiptarë që...

Vrasja në Athinë, publikohet momenti kur banditët shqiptarë zhduken me xhipin luksoz

Mediat greke kanë publikuar videon kur disa prej shqiptarëve të përfshirë në sherrin me një të vrarë në lokalin në Athinë...

Anketim i Eurostat, 40 % e shqiptarëve flasin një gjuhë të huaj

Në përgjithësi, evropianët janë mjaft të mirë në gjuhët e huaja: rreth 65 për qind e popullsisë së kontinentit mund të...

Aleanca për Shqiptarët bëhet pjesë e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut

Partia Aleanca për Shqiptarët (ASH), do të bëhet pjesë e koalicionit qeverisës në Maqedoninë e Veriut. Vendimi u konfirmua mbrëmjen e të...

EMRI/ Mashtroi 72-mijë euro me shitjen e dyqanit, arrestohet 63-vjeçari

Policia shqiptare në bashkëpunim me Interpolin ka bërë të mundur lokalizimin dhe arrestimin e dy shtetasve shqiptarë të shpallur në kërkim...

Shqiptarët s’janë pijedashës; konsumi për frymë 4.4 litra, renditemi në vendin e 90

Kur flitet për konsum alkooli, Shqipëria renditet në vendin e 90 në botë. Pra, në 190 shtete të marra në shqyrtim...

Plani franko-gjerman, Kurti e diskuton me përfaqësuesit e shqiptarëve në Serbi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka diskutuar me përfaqësuesit e shqiptarëve dhe boshnjakëve në Kuvendin e Serbisë, propozimin e Bashkimit Evropian...

Shqiptarët në qeverinë e RMV, Arben Taravari kërkon Ministrinë e Shëndetësisë

Partia e Aleancës për Shqiptarët do të jetë pjesë e qeverisë në Maqedoninë e Veriut. Kryetari Arben Taravari tha se ka...

Kroasan apo trahana, çfarë duan për mëngjes shqiptarët?

30 Janari njihet se dita Kombëtare e Kroasanit. Në vitet 1920, kroasani u bë ushqimi zyrtar francez dhe  për herë të parë u festua...

Shqiptarët tregojnë cilën gjeneratë shohin si mbizotëruese në shoqëri

73.5% e shqiptarëve shohin si gjeneratë mbizotëruese në shoqëri gjeneratën rreth të 40-ve. Pavarësisht se duan që të rinjtë të marrin në...

Shqiptarët besojnë se vendin duhet ta drejtojnë të rinjtë

55.4% e shqiptarëve besojnë se frenat e vendit tonë duhet t'i marrin të rinjtë në dorë. Të pyetur nga Barometri në...

Shqiptarët të keqpaguar, kemi rritjen më të ulët të pagës mesatare në rajon

Në pjesën e fundit të vitit, paga në shtet arriti në 610 euro, ndërsa në sektorin privat, 500 euro. Për të shkuar...

Berisha: Qëllimi i PD është të ndalojë hemoragjinë e largimit të shqiptarëve

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha, akuzoi këtë të shtunë maxhorancën qeverisëse si përgjegjësen kryesore për largimin e shqiptarëve jashtë vendit. Gjatë...

Të dënuar për drogë dhe posedim armësh, Britania deporton 26 shqiptarë

Autoritetet britanike kanë njoftuar se kanë deportuar në Shqipëri 26 shtetas shqiptarë të dënuar për krime të ndryshme ose që kanë...

“Tentuan të ‘hiqnin qafe’ rivalët”- Arrestohen në Spanjë bosët e bandës në Shqipëri

Agjentët e Policisë Kombëtare spanjolle kanë arrestuar në qytetet e Barcelonës dhe Madridit dy shtetas shqiptarë të cilët dyhsohen të jenë...

Shehi: Shqiptarët janë bërë të bezdisshëm në Angli, Rama propagandë enveriste

Deputeti i LZHK, Dashamir Shehi e cilësoi propagandë enveriste atë të kryeministrit Edi Rama karshi Britanisë së Madhe lidhur me reagimin...