shqiptarët

‘S’ka rrezik për përshkallëzim’, Milo: Serbia e di që s’lufton dot me shqiptarët

Historiani Paskal Milo thotë se me gjithë situatën e tensionuar, nuk ka rrezik për përshkallëzim të situatës në veri të Kosovës. Në...

Bido: Propaganda serbe që infektoi hebrenjtë për shqiptarët

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë, u shpreh se propaganda serbe arriti të infektojë hebrejtë për shqiptarët, pasi vendi ynë...

Google nderon shqiptarët në 110-vjetorin e Pavarësisë

Në 110-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, Google ka nderuar shqiptarët në ditën më të rëndësishme historike të kombit. Google ka ndryshuar logon...

Shqiptarët të ndarë, disa festojnë jashtë, qytetarët e Kosovës më atdhetarë

Festat e Nëntorit dhe ditët zyrtare të pushimit kanë shtyrë qytetarët shqiptarë të udhëtojnë brenda dhe jashtë vendit. Në Elbasan janë...

“Thaçi i mungon kësaj salle”, Rama: Shqiptarët sot, më shumë të drejta

Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij në mbledhjen e përbashkët të kuvendeve të Kosovës dhe Shqipërisë u shpreh se shqiptarët...

Shqiptarët të painformuar për mënyrën e përcaktimit të buxhetit dhe taksave 

63% e shqiptarëve nuk janë të informuar se kush vendos për taksat dhe tarifat vendore. Të pyetur nga Barometri në Euronews...

Shqiptarët nuk e dinë rolin dhe funksionin e këshillave bashkiakë

56.5% e shqiptarëve nuk e dinë kush janë dhe çfarë funksioni kanë anëtarët e këshillit bashkiak. Të vënë para një pohimi...

Shqiptarët dinë shumë pak për zgjedhjen e këshillit bashkiak

43.3% e shqiptarëve nuk janë të informuar se si zgjidhen anëtarët e këshillit bashkiak kur votojnë në zgjedhjet lokale. Të pyetur...

‘Tupja dhe Mamaqi’, pedagogu: Shqiptarët edhe në panair blejnë librat e TV

Profesori Edmond Tupja e sheh përzgjedhjen e një libri si kimi, që nuk mund të shpjegohet si një ekuacion. I pyetur më...

‘Shqiptarët nuk lexojnë se s’kemi trena’, reagimi i Edmond Tupes

Pse nuk lexojnë shqiptarët? Kjo është tema që mblodhi në 'Review' e kësaj të shtune dashamirës të librit dhe studiues. Batuta e...

Lorenc Vangjeli: Shqiptarët të zhgënjyer, vazhdojnë të besojnë tek të huajt

Shqiptarëve ju ngjallin më shumë besim ndërkombëtarët se sa institucionet shtetërore. Të pyetur nga Barometri në Euronews Albania, Ambasada Amerikane renditet e...

Shqiptarët u besojnë më shumë ndërkombëtarëve se institucioneve shtetërore

Shqiptarëve ju ngjallin më shumë besim ndërkombëtarët se sa institucionet shtetërore. Të pyetur nga Barometri në Euronews Albania, Ambasada Amerikane renditet e...

Nurellari: Politika, pjesë e identitetit personal për shqiptarët

Politologu Adri Nurellari thotë se varësia e shqiptarëve nga politika lidhet me faktin që jeta e tyre varet drejtpërdrejtë nga politika. Në...

Shqiptarët preferojnë median tradicionale për t’u informuar

59.8% e shqiptarëve i besojnë më shumë medias tradicionale se sa asaj online. 23.5% i besojnë medias onlinë më shumë se...

Gjuha e urrejtjes ndaj shqiptarëve në Britani, Nikolla tregon momentin e sikletshëm 

Daniel Nikolla, përfaqësues i diasporës për Shqipërinë e lirë, i cili jeton dhe punon prej kohësh në Britaninë e Madhe, thotë...

Çfarë përfitojnë shqiptarët nëse miratohet “minimumi jetik”

Gazetari Fatos Çoçoli thotë se minimumi jetik është sasia e parave që i nevojiten një familjeje për të ndenjur gjallë. Në emisionin...