shqiptarët

Serbët edhe sot e vazhdojnë gjenocidin po të kenë mundësi, thotë studiuesi

Studiuesi shqiptaro-amerikani Agim Aliçkaj e cilësoi urrejtje të sëmurë ndaj shqiptarëve qëndrimin e serbëve ndaj Kosovës. Në një intervistë në emisionin Now...

Ekonomi publike apo private? Çfarë preferojnë shqiptarët

Pjesa më e madhe e shqiptarëve (61.1%) mendojnë se në ekonomi pronësia duhet t’i takojë shtetit. Barometri në Euronews Albania i pyeti...

Të majtë apo të djathtë – si vetë identifikohen shqiptarët?

Gjysma e shqiptarëve (51,1%) vetë identifikohen si të majtë në bindje ideologjike, nga e majta ekstreme (5,5%) tek ajo e më...

‘Opozita më e mirë, shqiptarët e ndershëm’, thotë Meta

“Mendoj se opozita më e mirë janë shqiptarët e ndershëm. Ata kanë nevojë për t’u bashkuar dhe për të çuar përpara...

2 në 3 shqiptarë duan një president jashtë politikës

Thuajse dy në tre shqiptarë ose 65% e tyre, mendojnë se president i ri duhet të zgjidhet një person që nuk...

Shqiptarët shpenzuan 80 milionë euro në bixhoz gjatë vitit 2021

Vitin e shkuar shqiptarët kanë luajtur 80 milionë euro në kazino. Të dhënat zyrtare tregojnë se vetëm në tregun e lejuar të...

Gati gjysma e shqiptarëve, mbipeshë ose obezë

49% e shqiptarëve janë obezë ose mbipeshë. Statistikat e ministrisë së Shëndetësisë tregojnë se shqiptarëve as nuk u pëlqejnë aktivitetet fizike....

Mbi 60% e qytetarëve i tremben përfshirjes së Shqipërisë në luftë

Tre në pesë shqiptarë (61,30%) janë të shqetësuar se Shqipëria mund të përfshihet në luftën mes Rusisë dhe Ukrainës, si pjesë...

Dik Marti: Serbët donin të më vrisnin e të fajësonin shqiptarët

Anëtari i Këshillit të Evropës Dik Marti është kërcënuar me vdekje pasi akuzoi liderët  e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës se janë pjesë...

Zv.konsullja e SHBA: Aplikimet për viza amerikane janë rritur me 60%

Interesi i shqiptarëve për të aplikuar për një vizë amerikanë ka ardhur duke u rritur vitet e fundit. Zv.konsullja e SHBA për...

Mbi 29% e popullsisë në RMV shqiptarë, publikohen të dhënat e Censusit

Maqedonia e Veriut ka publikuar të dhënat zyrtare të Censusit, ku rezulton se shqiptarët përbëjnë gati 1/3 e popullsisë. Shqiptarët janë 29.5%...

Bie me 6% çmimi i naftës në bursë, bordi e fikson deri në fundjavë

Çmimi i naftës në Shqipëri nuk do ndryshojë deri te premten, edhe pse në bursa ka pësuar ulje me rreth 6%....

Shqiptarët ndër më të palumturit në botë, sipas WHR-së

Shqiptarët janë ndër njerëzit më të palumtur në botë, sipas Raportit të Lumturisë Botërore, të publikuar më 18 mars 2022. Shqipëria u...

Berisha takim me demokratët në Greqi: Vota e emigrantëve, prioritet

Foltoren e parë pas zgjedhjeve të 6 marsit, Sali Berisha e organizoi me shqiptarët që jetojnë dhe punojnë në Greqi. Nga ky takim online, Berisha...

Gazetari zbardh skemën e dërgimit të parave të shqiptarëve në Belgjikë

Krimi më i madh i shqiptarëve në Belgjikë është pastrimi i parave, thotë gazetari Fatos Mahmutaj. Gjatë emisionit "Now", Mahmutaj shpjegoi se...

I dërguari shqiptar në Ukrainë ndodhet në Tiranë

Ministria e Jashtme ka deklaruar që konsulli shqiptar në Ukrainë ndodhet në Tiranë dhe nuk është kthyer në Ukrainë për arsye...