shqiptarët

1 në 3 familje në Shqipëri ka të paktën një borxh, sondazhi i BSH-së

1 në 3 familje në Shqipëri ka të paktën një borxh. Më shumë se gjysma e tyre, kanë marrë nga të afërmit,...

Rriten kërkesat për azil, shqiptarët preferojnë Francën

Emigrimi shihet si mundësi e artë për një pjesë të njerëzve në vend. Synimi është një nga vendet e Bashkimit Europian....

Britania e Madhe ‘nën shënjestër’ disa shqiptarë, lidhje me krimin

Britania e Madhe ka vendosur 'nën shënjestër' disa shtetas shqiptarë, sipas saj janë të përfshirë në krim dhe korrupsion. Lajmi është publikuar...

Shqiptarët paguan rreth 47 miliardë lekë për mjedisin gjatë 2020-ës

Shqiptarët kanë paguar rreth 47 miliardë lekë për mjedisin gjatë 2020-ës nëpërmjet taksave të energjisë, transportit, ndotjes dhe burimeve natyrore. Sipas të...

57 vite burg për 3 shqiptarët që përdhunuan vajzën në Britani të Madhe (EMRAT)

Autoritetet britanike kanë dënuar me 57 vite burg, 3 shqiptarë të cilët përdhunuan në grup një të re në Londër, raporton...

Shqiptarët po blejnë më pak ushqime, por ekonomia del me rritje

Shqiptarët po konsumojnë më pak që prej nisjes së krizës së çmimeve. Të dhënat e siguruara nga Euronews Albania, tregojnë se...

Shqiptarët blenë 3 mld € prona, vetëm 30% përmes kredive, pjesa tjetër ‘cash’

Shqiptarët kanë blerë 3 miliardë euro pasuri të patundshme gjatë vitit të shkuar. Të dhëna zyrtare ekskluzive për Euronews Albania tregojnë se...

72 shqiptarë mbërrijnë në Rinas, probleme me ligjin në Angli dhe Francë

Gjatë 2 ditëve të fundit janë ekstraduar nga Anglia dhe Franca 72 shqiptarë, të cilët janë transportuar më avionë drejt aeroportit...

Serbët edhe sot e vazhdojnë gjenocidin po të kenë mundësi, thotë studiuesi

Studiuesi shqiptaro-amerikani Agim Aliçkaj e cilësoi urrejtje të sëmurë ndaj shqiptarëve qëndrimin e serbëve ndaj Kosovës. Në një intervistë në emisionin Now...

Ekonomi publike apo private? Çfarë preferojnë shqiptarët

Pjesa më e madhe e shqiptarëve (61.1%) mendojnë se në ekonomi pronësia duhet t’i takojë shtetit. Barometri në Euronews Albania i pyeti...

Të majtë apo të djathtë – si vetë identifikohen shqiptarët?

Gjysma e shqiptarëve (51,1%) vetë identifikohen si të majtë në bindje ideologjike, nga e majta ekstreme (5,5%) tek ajo e më...

‘Opozita më e mirë, shqiptarët e ndershëm’, thotë Meta

“Mendoj se opozita më e mirë janë shqiptarët e ndershëm. Ata kanë nevojë për t’u bashkuar dhe për të çuar përpara...

2 në 3 shqiptarë duan një president jashtë politikës

Thuajse dy në tre shqiptarë ose 65% e tyre, mendojnë se president i ri duhet të zgjidhet një person që nuk...

Shqiptarët shpenzuan 80 milionë euro në bixhoz gjatë vitit 2021

Vitin e shkuar shqiptarët kanë luajtur 80 milionë euro në kazino. Të dhënat zyrtare tregojnë se vetëm në tregun e lejuar të...

Gati gjysma e shqiptarëve, mbipeshë ose obezë

49% e shqiptarëve janë obezë ose mbipeshë. Statistikat e ministrisë së Shëndetësisë tregojnë se shqiptarëve as nuk u pëlqejnë aktivitetet fizike....

Mbi 60% e qytetarëve i tremben përfshirjes së Shqipërisë në luftë

Tre në pesë shqiptarë (61,30%) janë të shqetësuar se Shqipëria mund të përfshihet në luftën mes Rusisë dhe Ukrainës, si pjesë...