shteti

Manjani: Shteti ndalon gjysmën e votuesve të marrin pjesë në zgjedhje

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani tha në një intervistë për Euronews Albania se pas vendimit të Gjykatës së Apelit, se PD...

Shteti Islamik merr përgjegjësinë për sulmin vetëvrasës në Pakistan 

Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për një sulm vetëvrasës në Pakistanin jugperëndimor ku humbën jetën nëntë policë, tha Grupi i Inteligjencës...

Sa lekë merr shteti në ditë nga prodhuesit e naftës

Në emisionin "Money" në Euronews Albania u shqyrtua procesi I nxjerjes së naftës në vend dhe përfitimet që shkojnë nga kjo...

Ngjela: Gërdeci gjëmë historike, dyshohet se ka gisht qeveria shqiptare

Avokati Spartak Ngjela e cilësoi Gërdecin një gjëmë historike. Në një intervistë për Euronews Albania ai tha se dyshohet se qeveria...

Ylli Manjani grushton tavolinën: Nuk paska shteti para për pajisjet e zgjedhjeve?!

Juristi Ylli Manjani u irritua në “Barometri” në Euronews Albania ndërsa flitej për procesin e votimit dhe numërimit në zgjedhje. Sipas tij...

Dy monumente në pronë private, shteti i shmanget detyrimit ligjor

Kjo rrugë e ngushtë prej 2 kilometrash, e pakalueshme në dimër për shkak të baltës dhe e rrezikshme në verë nga...

Sa përfiton shteti nga shtesa e konfiskuar tek “Eyes of Tirana”

Pronari dhuroi 4600 metra të kullës në qendër të kryeqytetit me emrin “Eyes of Tirana”. Ai nuk pranoi që katet shtesë...

Kandidatja për kryetare e FRPD, Alesia Balliu reagon për tragjedinë në Himarë

Kandidatja për kryetare në Forumin Rinor të Partisë Demokratike, Alesia Balliu thotë se arroganca e pushtetit solli fatkeqësinë në familjen e...

Sulmi ndaj sistemeve online, eksperti: Të na ndihmojnë vendet mike

Eksperti i IT, Admir Malaj u shpreh se nuk duhet të befasohemi nga sulmi i sistemeve online, pasi shumë sisteme të...

Meta: Vetëm lufta kundër kapjes së shtetit parandalon falimentimin e Shqipërisë

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me inceneratorët, pas denoncimeve të opozitës, se mazhoranca ka përdorur edhe firmat e disa...

Bashkitë dhe qeveria 110 milionë € detyrime të papaguara

Buxheti i shtetit dhe bashkitë vazhdojnë të akumulojnë detyrime të prapambetura ndaj bizneseve dhe individëve. Në fund të vitit të vitit të...

Shteti të garantojë punësim për personat me aftësi ndryshe, thotë Murataj

Shteti duhet të ofrojë trajnim profesional dhe qasje në vendin e punës për personat me aftësi ndryshe, po nuk e bën. Kështu...

Mësuesit rrëfejnë helmimin e nxënësve në Kosovë në vitin ’90

Ishte mars i vitit 1990 kur Kosova do të përballej me një ngjarje tragjike, helmimin masiv të 8 mijë personave, pjesa...

174 punonjës shteti të përfshirë në kultivimin e kanabisit

Shtëpitë e barit në Shqipëri sa vijnë e shtohen, ku për prëfshirje janë akuzuar edhe 174 punonjës shteti. Rasti i fundit u...

Papunësia në Kosovë, rezultat i të pakualifikuarve

Bizneset e Kosovës janë në krizë pasi dhjetëra të rinj ikin çdo ditë drejt vendeve të Bashkimit Evropian. Ata janë në kërkim...