shtetit

Ish-prokurori: Deklaratat e Ramës ndaj SPAK-ut cenojnë funksionimin e shtetit

Ekzekutivi nuk mund të tentojë të prishë gjyqësorin, tha Ish-anëtari i Gjykatës Kushtetuese Besnik Muçi, nisur nga thirrja e kryeministrit Rama...

Vdekja e 31-vjeçarit në dhomën e sigurisë, Avokatja e Popullit radhit shkeljet

Avokatja e popullit Erinda Ballanca bëri një analizë së dhomës së sigurisë në komisariatin e Kavajës ku vdiq të mërkurën 31-vjeçari...

Kremlini: Futja e Finlandës dhe Suedisë në NATO nuk sjell stabilitet në Europë

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO nuk do të sillte stabilitet në Europë. Kjo është deklarata e zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry...

Inceneratori i Tiranës nuk është financuar nga shteti, sipas Ramës

Dy inceneratorët, të Elbasanit dhe Fierit janë të financuar nga buxheti i shtetit, ndërsa i Tiranës jo, tha kryeministri Rama në...

Blinken i shkruan Vuçiçit për njohje reciproke me Kosovën

Sekretari amerikan i SHBA Blinken, i ka uruar presidentit serb Vuçiç "Ditën Kombëtare" të Sebisë, ku edhe i ka përmendur rëndësinë...

Trashëgimtarja e Musine Kokalarit tregon për dorëshkrimet e poetes

Më dhjetëra dorëshkrime të Musine Kokalarit janë dorëzuar në Arkivin e Shtetit, ashtu siç ishte amaneti i intelektuales shqiptare. Trashëgimtarja e poetes...

722 padi në gjykata për kompensimin e pronave

Gjykatat kanë regjistruar vitin e kaluar 722 padi për çështjen e kthimit dhe kompensimit të pronave. Pronarët nuk pajtohen me shtetin...

Steinmeier rizgjidhet president i Gjermanisë

Presidenti gjerman Frank Walter Steinmeier u rizgjodh të dielën për një mandat 5-vjeçar në krye të shtetit. Në detyrë që prej marsit...

2 milionë turistë vizituan muzetë e Shqipërisë në 3 vite

Mbi 2 milionë turistë kanë parë objektet tona historike në Shqipëri në tre vitet e fundit. 2019-ta është periudha me numrin më...