sicili

Mbytet varka me 41 emigrantë në Itali, vetëm 4 të mbijetuar

Dyzet e një emigrantë vdiqën pasi një varkë e vogël, e cila ishte nisur  nga Tunizia, u mbyt ndërsa lundronte në...

Fluks emigrantësh në Sicili dhe Kalabri, 19 të vdekur

Një numër rekord prej 4 mijë emigrantësh mbërritën në ishullin italian të Lampeduzës në ditët e fundit. Vetëm të shtunën, numri i...

“Je dhurata e jetës”- Zbulohen mesazhet e bosit të Cosa Nostras me të dashurën

Policia italiane ka arrestuar një çift që strehonte bosin e Cosa Nostras, Matteo Messina Denaro. Bëhet fjalë për Emanuele Bonafede, 50 vjeç...

6 shekuj burg dy familjeve mafioze në Sicili, zhvatnin fondet e BE-së

Është mbyllur me dënimin prej 6 shekujsh burg në dëm të 100 të pandehurve një proces gjyqësor i mbajtur në Itali...

Statuja e Skënderbeut në Sicili, vepra e skulptorit italian në sheshin e qytetit

Statuja e heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu do të vendoset në sheshin e “Spiazzo Greco” të komunës Contessa Entellina në...