siguri

Draft-Strategjia e Sigurisë së Kosovës: “Serbia, rreziku kryesor”

Draft-Strategjia e Sigurisë së Republikës së Kosovës për vitin 2022-2027, e cila është miratuar nga Komisioni parlamentar për Çështje të Sigurisë dhe...

Thirrja e ekspertit: Të investohet më shumë në fushën e mbrojtjes kibernetike

Eksperti i sigurisë, Ermal Jauri tha në një intervistë për Euronews Albania se sulmet kibernetike janë rrezik po aq i madh...

Kurti: Siguria dhe mbrojtja e Evropës do vendoset në këtë dekadë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se siguria dhe mbrojtjes së Evropës së këtij shekulli, do vendoset këtë dekadë. Deklaratën, Kurti e...

‘Ishte faji im’, shefi i policisë merr përgjegjësinë për vrasjen e Shinzo Abe

Shefi i policisë së qytetit Nara ku u vra ish-kryeministri i Japonisë Shinzo Abe, tha se merr përgjegjësinë për ngjarjen e...

Scholz: Ukrainës mund t’i garantojmë siguri, por jo si vend anëtar i NATO-s

Kancelari gjerman, Olaf Scholz deklaroi se Gjermania po diskuton me aleatët, në lidhje me garancitë për sigurinë që mund t'i ofrohet...

Eurovision nuk do të mbahet në Ukrainë, opsion Mbretëria e Bashkuar

Ukraina nuk do të presë Eurovisionin e vitit të ardhshëm pavarësisht se fitoi konkursin e vitit 2022 për shkak të luftës...

Sa të sigurt ndihen shqiptarët për atë që konsumojnë?

7 qershori shënon Ditën Botërore të Sigurisë Ushqimore dhe këtë vit rezulton të jetë rritur numri i ankesave të konsumatorëve. Drejtoresha e...

Mbi 2 mijë agjentë në Paris për sigurinë e ndeshjes Francë-Danimarkë

Mbi 2 mijë pjesëtarë të policisë dhe xhandarmërisë franceze, përfshirë 650 specialistë në luftimin e kriminalitetit, do të angazhohen mbrëmjen e...

Osmani: Kosova e sheh NATO-n si garanci për siguri dhe paqe në rajon

Presidentja Vjosa Osmani deklaroi se Kosova e sheh anëtarësimin në NATO si një garanci për siguri dhe paqe në rajon. Deklaratën, Osmani...

Rusia fajëson Perëndimin për çështjen e sigurisë ushqimore

Rusia ka hedhur poshtë akuzat se pushtimi i saj në Ukrainë ka krijuar kërcënime serioze për sigurinë globale të ushqimit, duke...

Xhaçka: Shqipëria mbështet thirrjen e OKB-së për sigurinë ushqimore

Shqipëria e mbështet Thirrjen e OKB-së për Veprim Global për Sigurinë Ushqimore, dhe do të punojë për të çuar përpara veprimet...

Vëzhgim i Euronews Albania| Qytetarët të pasigurt kur përdorin ashensorin

Bllokimi në ashensor i pacientes dhe punonjësit në QSUT, ka kthyer në vëmendje rrezikun qe vjen prej tyre. Gazetarja e "Mirëmëngjes"...

BE-ja heq mbajtjen e maskave gjatë fluturimeve

Bashkimi Evropian nuk do të kërkojë mbajtjen e maskave në aeroporte dhe avionë duke filluar nga java e ardhshme, njoftuan autoritetet...

Të zgjatet koha e marrjes së patentës, paralajmëron eksperti

Fatmir Hasho ekspert i sigurisë rrugore deklaroi se koha për të marrë një patentë duhet të zgjatet. Ai tha për “SOT” në...

Bie siguria ushqimore në BE, tjetër skandal për kompanitë italiane

Për herë të dytë brenda pak javësh, kompania e ushqimeve “Buitoni” është përfshirë nga skandali. Një ankesë është dorëzuar në Francë...

Këshilltarët e Biden takohen me Kurtin dhe Osmanin

Një delegacion i Shtëpisë së Bardhë po qëndron sot në Kosovë. Zyrtarët amerikanë që u pritën nga presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri...