Siri

Sot tre muaj nga tragjedia, ndikimi afatgjatë i tërmeteve Turqi-Siri

Edhe pse kanë kaluar tre muaj pas tërmeteve Turqi-Siri, plagët e traumat ende ngelen. Më 6 shkurt, Turqia jugore dhe rajonet kufitare...

Sulm ajror izraelit në Siri, vriten 7 persona

Katër ushtarë sirianë dhe tre paraushtarakë pro-iranianë u vranë nga sulmet me raketa izraelite gjatë natës në Aleppo, Siri, sipas Observatorit...

Izraeli thotë se ka kryer sulme hakmarrëse në Siri

Izraeli ka kryer sulme me artileri në Siri mëngjesin e 9 prillit, njoftoi ushtria e këtij shteti, pasi disa raketa u...

OBSH: Pjesa e Sirisë e prekur nga tërmeti ka nevojë për më shumë ndihmë 

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus deklaroi se pjesa e Sirisë e prekur nga tërmeti ka nevojë...

“Gruaja kishte frikë”, elektriçisti turk shpik kabinën që të mbron nga tërmeti

Tërmeti është një nga shqetësimet më të mëdha që po kalojnë banorët e shumë qyteteve në Turqi dhe në Siri, duke...

Shkon në mbi 50 000 numri i viktimave nga tërmetet në Turqi dhe Siri

Numri i viktimave nga tërmetet e fuqishme që goditën Turqinë dhe Sirinë më herët gjatë këtij muaji ka kaluar shifrën prej...

213 të plagosur, 3 të vdekur nga tërmetet në Turqi

Një qytetar turk ka konfirmuar për gazetaren e Euronews Albania, Ortensa Budlla se nga tërmetet e fundit që kanë goditur Hatay-n...

8 të plagosur nga tërmetet e fundit në Turqi, njerëz nën rrënoja

Dy tërmete tronditën provincën më jugore të Hatay në Turqi të hënën, vetëm dy javë pasi tërmete të mëdha goditën rajonin. Nga...

Turqia goditet sërish nga një tërmet i fuqishëm, lëkundjet ndjehen edhe në Siri

Turqia është goditur sërish nga një tërmet i fuqishëm. Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-ve, tërmeti, me magnitudë 6.4 është regjistruar në...

VIDEO| 260 orë nën rrënoja, nxirret i gjallë 10-vjeçari në Turqi

Një 10-vjeçar në Turqi është nxjerrë i gjallë nga rrënojat 260 orë pas tërmetit shkatërrues të 6 shkurtit që goditi kufirin...

Teologu shqiptar në Turqi: Po flemë në makina sepse nuk ka hotele ku të qëndrosh

Teologu Neki Kaloshi ka shkuar me makinë personale në Turqi, në një nga zonat e prekura nga tërmeti për të ndihmuar...

Studentja siriane në SHBA: Kushte të tmerrshme në Siri, cilat janë nevojat urgjente

Nicole Albotros është një studente siriane e cila jeton në Amerikë. Ajo tregoi në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews...

Studentja siriane në SHBA mbledh 5 500 dollarë për të prekurit nga tërmeti në Siri

Nicole Albotros është një studente siriane e cila jeton në Amerikë. Ajo nuk është prekur fizikisht nga tërmeti, por sigurisht është...

6-vjeçarja dhe plaku mjekërbardhë, imami: Histori të ngjashme ka në Kuran

Në raste të tilla Zoti na tregon gjurmët e mëshirës së tij dhe i përkujton njerëzit se është Ai i cili...

“Më ushqeu një burrrë mjekërbardhë”- Imami flet për shpëtimin e 6-vjeçares në Turqi

Imam Erjol Haxhiu tregoi në një intervistë për Euronews Albania se ka diskutuar me kolegë dhe ekspertë të fushës për temën...

Abuzimet në Turqi, hajdutët po hiqen si vullnetarë

Gazetarja Aida Topalli foli në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania për abuzimet që po bëhen në Turqi...