Siri

8 të plagosur nga tërmetet e fundit në Turqi, njerëz nën rrënoja

Dy tërmete tronditën provincën më jugore të Hatay në Turqi të hënën, vetëm dy javë pasi tërmete të mëdha goditën rajonin. Nga...

Turqia goditet sërish nga një tërmet i fuqishëm, lëkundjet ndjehen edhe në Siri

Turqia është goditur sërish nga një tërmet i fuqishëm. Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-ve, tërmeti, me magnitudë 6.4 është regjistruar në...

VIDEO| 260 orë nën rrënoja, nxirret i gjallë 10-vjeçari në Turqi

Një 10-vjeçar në Turqi është nxjerrë i gjallë nga rrënojat 260 orë pas tërmetit shkatërrues të 6 shkurtit që goditi kufirin...

Teologu shqiptar në Turqi: Po flemë në makina sepse nuk ka hotele ku të qëndrosh

Teologu Neki Kaloshi ka shkuar me makinë personale në Turqi, në një nga zonat e prekura nga tërmeti për të ndihmuar...

Studentja siriane në SHBA: Kushte të tmerrshme në Siri, cilat janë nevojat urgjente

Nicole Albotros është një studente siriane e cila jeton në Amerikë. Ajo tregoi në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews...

Studentja siriane në SHBA mbledh 5 500 dollarë për të prekurit nga tërmeti në Siri

Nicole Albotros është një studente siriane e cila jeton në Amerikë. Ajo nuk është prekur fizikisht nga tërmeti, por sigurisht është...

6-vjeçarja dhe plaku mjekërbardhë, imami: Histori të ngjashme ka në Kuran

Në raste të tilla Zoti na tregon gjurmët e mëshirës së tij dhe i përkujton njerëzit se është Ai i cili...

“Më ushqeu një burrrë mjekërbardhë”- Imami flet për shpëtimin e 6-vjeçares në Turqi

Imam Erjol Haxhiu tregoi në një intervistë për Euronews Albania se ka diskutuar me kolegë dhe ekspertë të fushës për temën...

Abuzimet në Turqi, hajdutët po hiqen si vullnetarë

Gazetarja Aida Topalli foli në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania për abuzimet që po bëhen në Turqi...

Studentët mbledhin ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Në Maqedoninë e Veriut po nisin iniciativa të ndryshme kreative për të ndihmuar popullin turk dhe sirian, të prekur nga tërmeti...

A e shpjegon shkenca mbijetesën nën rrënoja? Historitë që qarkullojnë në Turqi

Gazetari Abdylvehab Ejupi i cilësoi mrekulli nga Zoti të mbijetuarit e tërmeteve në kufirin turko-sirian që u shpëtuan nga rrënojat edhe...

Shifra tronditëse e Bora Zukalit për viktimat në Turqi: Nis operacioni i higjenës

Kryetari i Shoqatës “Vatra e shqiptarëve” në Stamboll, Bora Zukali tha në një intervistë për Euronews Albania se shifra e viktimave nga...

E trishtë| Çifti i të moshuarve humbet të gjithë familjen në rrënoja

Tridhjetë vjet më parë, Mahmut Sulayici ndërtoi një shtëpi në Kahramanmaras qendrore, pa e ditur se ajo do të shembej nga...

Numri i të vdekurve nga tërmetet turko-siriane arrin në mbi 40 mijë

Më shumë se një javë pas katastrofës së tërmetit në rajonin kufitar turko-sirian, numri i përgjithshëm i të vdekurve është rritur...

VIDEO| Ekipi i Kosovës shpëton 3-vjeçaren në Turqi pas 8 ditësh nën rrënoja

Shoqata e Kosovës për Kërkim dhe Shpëtim ka bërë me dije se mbrëmjen e së martës është nxjerrë nga rrënojat një...

Lindi nën rrënoja, persona të armatosur tentojnë të rrëmbejnë foshnjën në spital

Persona të armatosur kanë sulmuar një spital në veri të Sirisë, ku po mbahet foshnja e cila lindi nën rrënoja. Duke folur...