somali

100 viktima në Somali, dy autobomba shpërthejnë në zemër të kryeqytetit

Dy autobomba shpërthyen në një kryqëzim të populluar në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, duke vrarë të paktën 100 persona. Autoritetet vendase deklaruan...

Terroristët pushtojnë një hotel në kryeqytetin e Somalisë 

Sulmues të panjohur morën kontrollin e një hoteli në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, i cili u parapri nga dy shpërthime makinash...

Papa thirrje për ndihmë urgjente për parandalimin e urisë në Somali 

Papa Françesku tha se lufta në Ukrainë ka larguar vëmendjen nga problemi i urisë në botë dhe bëri thirrje për ndihmë...

Thatësirat, pasoja shkatërruese për fëmijët e Somalisë

Afrika Lindore është në mes të një thatësire shumëvjeçare pas katër sezoneve të dështuara radhazi me shi, me Somalinë një nga...

Thellohet kriza ushqimore, raporti: 193 milionë njerëz në botë vuajnë nga uria

Rreth 193 milionë njerëz në 53 vende ose territore përjetuan vitin e kaluar një pasiguri akute ushqimore. Kështu thotë raporti i organizatës...