Spanje

Në kërkim ndërkombëtar për vrasje të mbetur në tentativë, në pranga 41-vjeçari

Është arrestuar në Spanjë 41-vjeçari M.K, i shpallur në kërkim ndërkombëtar për vrasje të mbetur në tentativë dhe armëmbajtje pa leje. Interpol...

5 shtete s’njohin pavarësinë e Kosovës, Kurti: S’besoj të jenë kundër anëtarësimit

Spanja, Qipro, Greqia, Rumania dhe Sllovakia, janë pesë shtetet anëtare të Bashkimit Evropian që s’e njohin pavarësinë e Kosovës. Por kryeministri Albin...

Spanja me trajner të ri, kush do e zëvendësojë Luis Enriken

Luis De La Fuente është emëruar trajneri i ri i Kombëtares së Spanjës. Lajmi është bërë i ditur nga vetë Federata...

Eleminohet Spanja, Maroku vazhdon në çerekfinalen e Kupës së Botës

Kombëtarja e Marokut ka tejkaluar të gjitha pritshmëritë në këtë Kampionat Botëror, ku tani ka prekur fazën e çerekfinales së këtij...

Policia spanjolle kap zarfin “bombë” drejtuar kryeministrit Sanchez

Policia spanjolle informoi Gjykatën Kombëtare se kishte përgjuar një zarf me material piroteknik drejtuar kryeministrit Pedro Sanchez, vetëm pak orë pasi...

Arrestohet në Spanjë i shumëkërkuari Funiqi, akuzohet për rrëmbimin e Jan Prengës

Gentjan Funiqi, alias Gentjan Martini, alias Festim Olomani, i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar është arrestuar ditën e sotme në...

Shoferët e kamionëve spanjollë bëjnë thirrje për një tjetër grevë

Shoqata spanjolle e shoferëve të kamionëve që ndërpreu zinxhirët e furnizimit gjatë një greve pranverën e kaluar njoftoi të hënën se...

Mbyllen aeroportet në Spanjë, raketa kineze mund të bjerë në mënyrë të pakontrolluar

Spanja ka mbyllur hapësirën ajrore mbi rajonin verilindor të Katalonjës dhe tre rajone të tjera të premten, ndërsa mbetjet e një...

33 ditë në këmbë, Grabocka: Ecnim 25 km në ditë gjatë pelegrinazhit në Spanjë

Dy shqiptarët, Arnold Grabocka dhe Ili Gërdupi morën pjesë në Pelegrinazhin e Santiagos në Spanjë dhe udhëtuan në këmbë për 33...

Shpërthim në një restorant në Spanjë, 7 të plagosur

Të paktën shtatë persona u plagosën në një shpërthim në një restorant japonez në qytetin verilindor spanjoll të Tarragona, thanë zyrtarët. Kryetari...

1-vjeçarja kryen me sukses transplantin e parë të zorrëve në botë

Për herë të parë në botë është kryer transplanti i zorrëve tek një fëmijë 1 vjeç. Ema ishte diagnostikuar me një sëmundje...

‘Nga Spanja në Mbretërinë e Bashkuar’, shkatërrohet banda shqiptare

Autoritetet britanike kanë “shkatërruar” një bandë shqiptarësh, që ka dërguar njerëzit nga Spanja në Mbretëri të Bashkuar. Besohet se emigrantët kanë paguar...

Rritja e kostos së jetesës vë në vështirësi restorantet në Spanjë

E përgatitur në vitet ‘60 për të tërhequr turistë, “Menyja e Ditës” në Spanjë konsiderohet prej kohësh vakti më i mirë...

Sekuestrohen mbi 4 mln euro kartëmonedha false në Spanjë, 12 të arrestuar

Më 21 shtator, Europol, së bashku me policinë kombëtare spanjolle dhe policinë e Katalonjës, arritën të shkatërrojnë një grup të organizuar...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu...

Dështon eksperimenti kimik, 15 të plagosur shpërthimi i papritur në Spanjë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spanjë, ku 15 persona kanë mbetur të plagosur pas shpërthimit të një fuqie me...