Spanje

Bie siguria ushqimore në BE, tjetër skandal për kompanitë italiane

Për herë të dytë brenda pak javësh, kompania e ushqimeve “Buitoni” është përfshirë nga skandali. Një ankesë është dorëzuar në Francë...

Ekstradohen 2 shqiptarët e parë në Spanjë

Shqipëria ka mundësuar për herë të parë ekstradimin e dy shtetasve shqiptarë në Spanjë, në më pak se dy muaj nga...

1 i vdekur, 24 të zhdukur nga fundosja e varkës në Spanjë

Një emigrant ka vdekur dhe të paktën 24 të tjerë janë zhdukur pasi një varkë u fundos në brigjet e ishujve...

Pas 2 vitesh, Spanja heq maskat në ambiente të mbyllura

Pas dy viteve kufizime për shkak të pandemisë, tashmë spanjollët nuk do të jenë të detyruar të mbajnë maska kundër virusit...

Zbulohet varri i Kristofer Kolombit në qytetin spanjoll

Varri i parë i Kristofer Kolombit është zbuluar së fundmi në qytetin spanjoll Vajadolid. Pas shumë vitesh kërkime, një plan i hartuar...

Spanja fiton miqësoren me Shqipërinë

Shqipëria është mundur nga Spanja me rezultatin 2-1 në ndeshjen e luajtur në stadiumin e Espanjolit. Rezultati ishte 0-0 deri në minutë...

Përçarje në BE mbi ndërhyrjet në tregun e energjisë

Çështja e rritjes së çmimeve të energjisë dhe nëse blloku 27-anëtarësh duhet të ndërhyjë për të mbrojtur ekonomitë evropiane do të...

Protesta kundër rritjes së çmimit të karburantit në Spanjë

Një numër i madh shoferësh kamioni në Spanjë iu bashkuan aksionit industrial kundër rritjes së çmimeve të karburantit. "Ne kemi ndaluar së...

Si po zgjerohen grupet kriminale në Spanjë duke rekrutuar të mitur

Jaime Guerrero, një djalë 15-vjeçar i vrarë me thikë në qendër të Madridit, është viktima e fundit e dhunës në rritje...

Spanja mund të ndalojë shitjen e kafshëve shtëpiake në dyqane

Spanja planifikon të ndalojë shitjen e kafshëve shtëpiake në dyqane dhe të shndërrojë kopshtet zoologjike në qendra të rimëkëmbjes së kafshëve...

Arrestohet grupi shqiptar në Spanjë për kultivim kanabis

Një grup shqiptarësh është arrestuar në Spanjë për kultivim kanabisi. Personat nga 19-32 vjeç akuzohen se kanë mbjellë më shumë se 2...

Evropa lehtëson masat kundër pandemisë

Në disa shtete evropiane kanë nisur të lehtësohen masat kufizuese kundër COVID, duke iu rikthyer me ngadalë normalitetit të para pandemisë. Në...

Mijëra qytetarë kundërshtojnë masat anti-COVID, protesta në disa vende

Vijojnë protestat anti-COVID në disa vende të botës, ku kërkohet lehtësim i masave. Spanjë Me qindra qytetarë u mblodhën të dielën në Madrid...

Samiti i të djathtës ekstreme në Spanjë

Kryeministri hungarez Viktor Orban dhe kryeministri polak Mateusz Morawiecki kryesuan një takim të së djathtës ekstreme të zhvilluar në Madrid, ku...