speciale

“I shqetësuar për Gjykatën Speciale”, Kurti në median britanike: Ndihmon Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për të përjavshmen britanike “The Sunday Times“, ka shprehur shqetësimin se gjyqi ndaj...

Rama: Gjykata do dënojë ish-komandantët e UÇK pa prova për të mbrojtur nderin e vet

Gazetari Luan Rama tha në “Now me Erla Mëhillin” se ish-liderët e UÇK do të dënohen pa prova. Sipas tij një vendim...

Gjykata Speciale shpall vendimin për Salih Mustafën

Të premten e 16 dhjetorit, Gjykata Speciale në Hagë pritet të shpallë aktvendimin për Salih Mustafën, ish-pjesëtarin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës...

Prokuroria Speciale arreston për krime lufte ish-policin boshnjak

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka njoftuar se në bashkëpunim me Njësinë për Hetime të Krimeve të Luftës, në kuadër...

7 vjet nga miratimi i Gjykatës Speciale të Kosovës

Deputetët e Kuvendit të Kosovës më 3 gusht 2015 votuan pro ndryshimit të amendamentit kushtetues që i hapi rrugë themelimit të...

Gjykata Speciale pa transparencë dhe me mangësi

Pa transparencë, mangësi në respektimin e të drejtave të të pandehurve, redaktime të tepërta dhe nxjerrje e provave me vonesë, janë...

Sot vendimi për Gucatin dhe Haradinajn në Hagë

Dhomat e Specializuara në Hagë shpallin sot vendimin për dy drejtuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të...