studentë

Mbyllja e degëve në universitete, studentët “homazhe” para ministrisë së Arsimit

Një grup studentësh janë mbledhur para Ministrisë së Arsimit për të protestuar për degët që po mbyllen në universitete. “Gjatë 4 viteve...

200 studentë në protestë, u kërkohet të largohen nga konviktet në Qytetin Studenti

Drejtoria e Qytetit Studenti ka urdhëruar rreth 200 studentë të largohen deri në 30 nëntor nga disa konvikte, për shkak të...

Pedagogu Laçi: Nuk ka treg për fizikën në Shqipëri, të rinjtë duan të ikin

I gjithë brezi i ri ka një tendencë për të ikur. Kështu deklaroi për “Good morning Albanians” pedagogu Dritan Laçi. Ai u...

Universiteti Mesdhetar, studentët 3 ditë kohë për të zgjedhur online degën që duan

Raundi i tretë dhe i fundit i aplikimeve nisi sot dhe maturantët do të kenë vetëm 3 ditë kohë për të...

Pedagogët në protestë në ditën e parë të mësimit: Të na bashkohen edhe studentët

Pedagogët do të zhvillojnë protestë ditën e nesërme, që shënon edhe fillimin e vitit të ri akademik. Në një intervistë për Euronews...

Kushi u kërkon dialog pedagogëve: Bashkëpunimi është zgjidhja më e mirë

Ministrja e Arsimit Evis Kushi apeloi për dialog me pedagogët gjatë fjalës së saj në ceremoninë e diplomimit të studentëve të...

Pse studentët duhet të bashkohen në protestën e pedagogëve? Flet Ardian Isufi

Pedagogu Ardian Isufi tha në një intervistë për Euronews Albania se studentët duhet të bashkohen me protestën e pedagogëve. Sipas tij nuk...

Motër e vëlla nga Moldavia jetojnë e studiojnë në Vlorë prej më shumë se 1 viti

Shumë të rinj shqiptarë i kanë sytë drejt emigracionit, pasi mundësitë e shkollimit dhe punësimit janë të vogla në Shqipëri. Por...

Rimbursim me 100 euro në muaj, studentët dorëzojnë nesër peticionin në Kryeministri

Studentët do të dorëzojnë ditën e nesërme në Kryeministri në orën 11:00, peticionin e firmosur prej tyre, ku kërkojnë rimbursim nga...

Të jesh student në Tiranë është luftë për mbijetesë, thonë të rinjtë

Për Flavia Osmanin, të jesh student apo studente në Shqipëri e sidomos në Tiranë është një luftë e vazhdueshme për mbijetesë. Pë...

Britania jep viza pune për të diplomuarit nga universitetet më të mira në botë

Britania do të ofrojë viza pune për të diplomuarit nga universitetet më të mira në botë në një zgjerim të sistemit...

Mesatarja 7.5 ka qenë gabim janë privuar shumë maturantë, thotë eksperti

Eksperti i Arsimit, Albano Zhapaj e konsideron të drejtë uljen e mesatares për pranimin e studentëve. Sipas tij vendimi i 2017 që...

Sondazhi i Studentëve këtë vit do të bëhet publik, thotë drejtuesja e ASCAL

Rezultatet e Sondazhit Kombëtar të Studentëve për vitin 2022 do të bëhet publik, rreth muajit shtator. Kështu tha Xhiliola Bixheku, drejtoreshë e...

Bie me 2.2% numri i të diplomuarve, eksperti Halilaj radhit shkaqet

Sipas INSTAT, në vitin shkollor 2020-2021 u diplomuan në arsim 96.005 nxënës dhe studentë, me një ulje prej 2,2%, krahasuar me...

Në Shqipëri po diplomohen më pak nxënës dhe studentë

Në Shqipëri po diplomohen më pak nxënës dhe studentë. Në katër vite sipas të dhënave të INSTAT ka rreth 11 mijë...

Prej tre vitesh studente në Greqi: U largova pas protestave  

Danjela Lura, studente për shkenca kompjuterike në Greqi tregoi se është larguar nga Shqipëria gjatë periudhës së protestave. Sipas saj, tubimi i...