studentet

Josif Gjipali: Nuk është detyra ime t’i çoj studentët tek masterclassi i Ermonelës

Tenori Josif Gjipali iu përgjigj në emisionin Review kritikave të sopranos Ermonela Jaho lidhur me pjesëmarrjen e ulët në masterclassin e...

Mjekët do ndalohen të ikin, studentja: Herët a vonë do largohemi, ja arsyeja

Armelda Ago ka ardhur nga Saranda për të ndjekur studimet në Fakultetin e Mjekësisë në Tiranë. Është studente në vitin e parë...

Rama: Nuk financojmë studentët e mjekësisë që sa marrin diplomën të ikin në Gjermani

Kryeministri Edi Rama mori pjesë këtë të hënë në Kongresin e parë të Shëndetësisë të mbajtur nga Ministria e Shëndetësisë. Në fjalën...

“Stomatologji, ekonomi, dhe IT”, degët e preferuara të studentëve në universitete

UBT-ja rankohet në vend të parë nga Këshilli i Lartë për Kërkime Shkencore pranë Ministrisë së Arsimit në Spanjë, ndër 35...

Studentët në Prishtinë marshojnë sot kundër Asociacionit

Sot në Prishtinë do të mbahet marsh kundër themelimit të Asociacioni të komunave me shumicës serbe. Parlamenti i Studentëve të Universitetit të...

Neritan Ceka zbulon mesazhin që i dhanë studentët në dhjetor ‘90

Historiani Neritan Ceka, një nga themeluesit e PD, tregoi në Euronews Albania përjetimet nga protesta e studentëve që çoi më tej...

Rama pas samitit: Ka një formë të re studimi në universitetet e Europës

Pas përfundimit të samitit mes liderëve të Bashkimit Europian dhe atyre të Ballkanit Perëndimor, kryeministri Edi Rama deklaroi se janë diskutuar...

Xhaxhiu: Studentët të përgjumur në auditore, nuk kanë interes për modelet e huaja

Gazetari Rezart Xhaxhiu është shprehur se në auditore ka vënë re një përgjumje tek studentët. Në një intervistë për emisionin “Good Morning...

Bursa për studentët ekselentë, Kushi: Status i ri për universitetet

Veç universiteteve publike dhe private, institucionet e arsimit të lartë në Shqipëri do të kenë edhe një tjetër status: universitete publike...

Venecia shtyn vendosjen e tarifës për turistët

Venecia ka shtyrë vendosjen e tarifave për vizitorët pasi këshilli i qytetit nuk e ka miratuar ende plotësisht procesin e ri...

Studentët para Ministrisë së Arsimit: Kërkojmë rimbursim 100 euro në muaj

Mëngjesin e ditës së sotme një grup studentësh kanë dalë në protestë para Ministrisë së Arsimit, ku kërkojnë rimbursim prej 100...

Studentët iranianë grevë në mbështetje të protestuesve

Studentët e universitetit të Teheranit kanë organizuar greva në mbështetje të protestave antiqeveritare në Iran, pavarësisht nga një goditje në rritje...

“Studentët nuk mund të ndëshkohen nga qeveria”, Karabina: Diploma s’mund të privohet

Ish ministrja e arsimit Mirela Karabina, teksa komentoi deklaratën e kryeministrit Edi Rama, për financimet për studentët ekselentë, u shpreh se...

Cilat shtete lejojnë studentët nga vendet jo anëtare të BE të punojnë gjatë studimit

Lajmi i mirë është se pothuajse të gjitha vendet evropiane i lejojnë studentët të punojnë gjatë studimeve. Megjithatë, kufizimi kryesor që zbatohet...

Protesta në Iran, forcat e sigurisë hyjnë në universitetin e Teheranit

Gjatë natës ka pasur skena të dhunshme në një universitet të njohur në Teheran, ndërsa protestat antiqeveritare vazhdojnë të përfshijnë vendin. Raportet...

Studentët kërkojnë 100 euro në muaj, paralajmërojnë bojkot të mësimit

100 euro në muaj është rimbursimi që studentët kërkojnë nga qeveria për shkak të rritjes së çmimeve. Ata kanë dorëzuar ditën...