studim

10 organet e trupit tonë pa të cilat mund të jetojmë, e të bëjmë jetë normale

Ndoshta jo të gjithë e dinë por ka disa organe në trupin tonë pa të cilat ne mund të jetojmë, dhe...

Nëse hani ngadalë do të keni dëshirë për më shumë fruta dhe perime

Instituti Max Planck për Zhvillimin Njerëzor ka publikuar një studim i cili tregon se të ngrënit ngadalë nxit dëshirën për të...

Më pak të dëmshme? Njihuni me studimet shkencore mbi cigaret elektronike

• Studimet e bazuara në fakte shkencore provojnë se përdorimi i cigareve elektronike është më pak i dëmshëm • Normat e lënies...

Studimi: Kjo është mënyra si mund ta mbani romancën tuaj të fortë

Një studim, i cili është publikuar në agjencinë e lajmeve CNN, tregon se ka një mënyrë se si marrëdhënia mund të...

Lëvizje e lirë në Ballkanin Perëndimor, studim dhe punësim në 6 shtete

Ministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor pajtohen për udhëtimin pa viza midis tyre dhe për njohjen e ndërsjellë të diplomave...

A do të bëhet Tesla më inteligjente se njerëzit në vitin 2033?

Mikroçipi i ri i Teslës do të jetë bërë 'më inteligjent' se njerëzit deri në vitin 2033. Ky ka qenë përfundimi...

Në çfarë moshe janë njerëzit më të lumtur?

Zbuloni përgjigjen e ‘pakontestueshme’ të kësaj pyetje – sipas shkencës! Sipas një fenomeni të njohur si Teoria e ‘Kurbës së lumturisë në...

Ç’po ndodh me amerikanët? Studimi publikon gjetjet shqetësuese

Disa përfundime të pabesueshme janë publikuar nga një prej agjencive më serioze amerikane të sondazheve. Gati 1/3 e amerikanëve besojnë se Shtetet...

Pse mënyra se si flini mund të jetë ‘parashikuesi më i fortë’ se kur do të vdisni?

Zbuloni nëse mënyra se si po flini mund të jetë duke jua shkurtuar jetën dhe mësoni si të ndryshoni këtë dhe...

Sa % të trurit përdorim?

Një pyetje që ka arritur të inspirojë skenarët e disa prej filmave më të njohur – por si qëndron e vërteta...

5 markat më të kërkuara në Shqipëri dhe botë në vitin 2022

Në epokën e ritmeve të shpejta, ku kryefjalë është ndajfolja ‘shpejt, shpejt, shpejt’ – efiçenca është një nga asetet më të...

Në cilat shtete të botës do të lindin 1,000 bebet e ardhshme?

Çdo 4 minuta, rreth 1,000 foshnja lindin në të gjithë globin. Por nga cilat shtete kanë më shumë gjasa të vijnë...

Abortet në Shqipëri shënojnë rënie nga viti në vit

Prej vitit 2015, abortet ne vendin tonë shënojnë rënie nga viti në vit Përgjegjësja e  sektorit të sëmundjeve kronike pranë IShP-së, Dorina...

Sa i ka prekur shqiptarët rritja e çmimeve

Të gjithë shqiptarët e kanë ndjerë rritjen e çmimeve gjatë muajve të fundit. Ata rritjen e kanë ndjerë më shumë tek ushqimet...

Studentja e ekonomikut rrëfen nga arsyet e zgjedhjes tek eksperiencat e punës

Fakulteti ekonomik vijon të tërheqë shumicën dërrmuese të studentëve. Kejsi Tola, studente në vitin e parë master, na tregon arsyet pse e...

Truri i burrave dhe grave vërtetë punon ndryshe, tregon studimi

Shpesh thuhet se truri i burrave dhe grave funksionon ndryshe, pasi njëra gjini vjen nga Venusi dhe tjetra nga Marsi. Një studim...