studimi

Studimi: Ecni 5000 hapa në ditë, mjaftueshëm për të qëndruar të shëndetshëm

Prej kohësh është thënë se 10,000 hapa në ditë është numri magjik që ju nevojitet për të qëndruar në formë dhe...

Studimi shkencor: Gjuha shqipe 6 mijë vjeçare, autoktone në Ballkan

Në një artikull të fundit shkencor, përmes përdorimit të metodave të sofistikuara, studiohet origjina e gjuhëve indo-evropiane, përfshirë gjuhën shqipen së...

Studimi: I nxehti që po kalojmë, i pamundur nëse s’do të ishte “dora e njeriut”

Valët e të nxehtit që kanë përfshirë Evropën dhe Shtetet e Bashkuara në korrik, do të ishin “të pamundura” pa ndryshimet...

Kur e arrijmë kulmin e mirëqenies mendore dhe fizike? E zbulojnë shkencëtarët

Teksa mund të kemi arritur kulmin e përpjekjes në një drejtim të caktuar, ka të ngjarë të përmirësohemi në një tjetër. Për shembull, adoleshentët...

Studimi, njerëzit e shkurtër jetojnë më gjatë sesa të tjerët

Besohet gjerësisht dhe mbështetet nga shkenca, se gratë jetojnë më shumë se burrat, por sipas një studimi të fundit po flitet...

Studimi: Vendosja e kalorive në menu mund të shpëtojë mijëra jetë

Të gjithëve na ka ndodhur që të jemi në një restorant, duke skanuar menunë duke u përpjekur të vendosim se çfarë do të konsumojmë. Një burger...

Studim befasues! Sa më shumë marrëdhënie seksuale, aq më gjatë jetojnë burrat…

Burrat me dëshirë të lartë seksuale jetojnë më gjatë se bashkëmoshatarët e tyre. Studiuesit japonezë anketuan dhe shikuan të dhënat shëndetësore për...

Studimi, konsumi i narkotikëve në Evropë mbetet shumë i lartë

Lufta e Evropës kundër drogës duket se po ecën në drejtimin e gabuar. Kështu sugjeron një studim i ri shkencor, sipas...

Burrat që ngrenë pesha janë më fertilë sesa ata që rrinë në zyrë

Një studim i publikuar ditët e fundit nga universiteti i Harvardit zbuloi se punonjësit që ngrenë pesha ose lëvizin rregullisht objekte...

Studim i ri, ndotja e tymit të makinave dëmton trurin në vetëm pak orë

Ndotja e tymit të automjeteve mund të dëmtojë funksionin e trurit të njeriut në vetëm disa orë, sipas një studim i ri. Është...

Studimi: Cili është rreziku nga ushqimet e përpunuara

Studiuesit nga Shkolla e Shëndetit Publik të Imperial College London, në bashkëpunim me shkencëtarët e Agjencisë Ndërkombëtare për Kërkimin e Kancerit...

Studimi: Bërthama e brendshme e Tokës ka ndryshuar drejtimin e rrotullimit

Sipas një studimi të ri, bërthama e Tokës mund të ketë ndaluar së rrotulluari apo edhe të ketë ndryshuar rrotullimin e...

900 milionë të infektuar në Kinë, studimi: 64% e popullsisë e prekur nga COVID

Rreth 900 milionë njerëz në Kinë janë infektuar me coronavirus deri më 11 janar. Kështu thotë një studim i Universitetit të...

Studimi mbi banesat e shqiptarëve, hapësira për banor 14 metra katrorë

Hapësira e banesës ku është strehuar 44% e familjeve shqiptare gjatë dekadës së fundit varion nga 70 deri në 110 metra...

Studimi tregon se 1 miliard të rinj janë në rrezik për humbjen e dëgjimit

Një studim i ri ka treguar se më shumë se 1 miliard njerëz janë në rrezik për humbjen e dëgjimit. Kur bëhet...

Lidhja mes moshës së prindërimit dhe rrezikut të çrregullimit bipolar tek fëmijët

Të bëhesh prind në një moshë shumë të re ose shumë të vjetër mund të rrisë rrezikun që fëmijët tuaj të...