sudan

OKB paralajmëron për rrezikun e një katastrofë rajonale për shkak të luftës në Sudan

Zyrtari më i lartë humanitar brenda Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), Martin Griffiths, shprehu shqetësimin për dhunën e shtuar në...

OKB: 87 trupa janë gjetur në varre masive në Sudan

Trupat e të paktën 87 personave që dyshohet se janë vrarë nga Forcat paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) në Sudan...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së: Sudani, në prag të një lufte të hapur civile

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres tha se Sudani është në prag të "luftës së hapur civile" derisa përleshjet e...

Shpëtohen 297 fëmijë të bllokuar në një jetimore në Sudan

UNICEF ka theksuar se si pasojë e luftës në Sudan, kanë humbur jetën 71 fëmijë që ishin të bllokuar në një...

“Nuk respektuan armëpushimin”, SHBA-ja i vendos sanksione Sudanit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës njoftuan më 1 qershor se kanë vendosur sanksione ndaj liderëve sudanezë, të cilët i fajësuan për...

Tension në Sudan, luftime të ashpra vijojnë në kryeqytet

Përleshje të rënda dhe të vazhdueshme mund të dëgjoheshin të hënën në disa pjesë të kryeqytetit të Sudanit, thanë banorët, disa...

Britaniku i moshuar qëllohet nga snajperët, ndërsa gruaja i vdes nga uria në Sudan

Një shtetas britanik 85-vjeçar u qëllua nga snajperët dhe gruaja e tij vdiq nga uria pasi ata mbetën të bllokuar në...

Sudan, përplasje dhe bomba pas fillimit të armëpushimit

Disa minuta pas hyrjes në fuqi të një armëpushimi njëjavor midis ushtrisë sudaneze dhe paraushtarakëve të Forcave të Mbështetjes së Shpejtë,...

Rusia thotë se është ‘gati të ndihmojë’ për të zgjidhur luftën në Sudan

Zëvendësministri i Jashtëm i Moskës, Mikail Bogdanov, njoftoi se Rusia është e përgatitur të veprojë si ndërmjetëse në konfliktin në Sudan,...

Lufta në Sudan, mbi 700 mijë persona kanë ikur nga shtëpitë e tyre

Numri i personave të zhvendosur brenda Sudanit, si pasojë e luftimeve mes fraksioneve ushtarake rivale, ka shkuar në gati 700.000, kanë...

Konflikti në Sudan: Mbi 700.000 persona kanë ikur nga shtëpitë e tyre

"Numri i personave të zhvendosur brenda Sudanit, si pasojë e luftimeve mes fraksioneve ushtarake rivale, ka shkuar në gati 700.000",-kanë thënë...

Luftë e ashpër në Sudan, kryeqyteti “mbytet” nga tymi i bombardimeve

Luftimet mes palëve në Sudan vazhduan edhe të dielën, ndërsa konflikti që po vazhdon prej disa javësh ka shkaktuar qindra të...

Bisedime për paqen në Sudan, fraksionet ushtarake takohen në Arabinë Saudite

Palët e përfshira në luftë në Sudan nisën bisedimet që synojnë t’i japin fund betejave të ashpra që kanë vrarë disa...

Biden lëshon urdhrin që i hap rrugën sanksioneve në Sudan

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden nënshkroi një urdhër ekzekutiv të enjten duke hapur rrugën për të sanksionuar...

Luftë e ashpër në Sudan, OKB paralajmëron: Kërcënohemi nga një fatkeqësi humanitare

Luftimet e ashpra midis ushtrisë sudaneze dhe Forcave paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) vazhduan sot në qendër të Khartoum. Bombardime të...

Intensifikohen luftimet në Sudan, OKB: Vendi në krizë humanitare

Luftimet u intensifikuan në kryeqytetin e Sudanit në 24 orët e fundit, me tingujt e të shtënave që u dëgjuan në...