suedi

Parlamenti suedez miratoi për anëtarësimin në NATO, Ministri Bilstrom: Historike 

Parlamenti suedez ka miratuar me shumicë dërrmuese ligjin që lejon vendin të anëtarësohet në NATO. Për Suedinë është ende e nevojshme që...

Erdogan i jep dritën jeshile Finlandës për NATO, kushti për Suedinë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha se Turqia do të nisë procesin e ratifikimit të anëtarësimit të Finlandës në NATO. Ratifikimi zyrtarisht...

Hungaria shtyn sërish votimin për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Hungaria pritet të shtyjë prapë votimin për ratifikimin e aplikimit për anëtarësim të Suedisë dhe Finlandës në NATO. Mediat hungareze publikuan më...

Braktisi vajzat e mitura në Suedi për të përfituar azil, procedohet 36-vjeçarja

Një 36-vjeçare është proceduar penalisht pasi braktisi në Suedi, 2 vajzat e saj të mitura (13 dhe 15 vjeçe), me qëllim...

Hungaria do të votojë në mars për pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Ligjvënësit hungarezë do të votojnë për aplikimet për anëtarësim në NATO të Finlandës dhe Suedisë në fillim të marsit, thuhet në...

Inteligjenca ushtarake suedeze: Është rritur kërcënimi nga Rusia

Rusia përbën kërcënim të qartë ushtarak në zonën e afërt me Suedinë, mirëpo forcat e saj tani janë të angazhuara në...

Ministri i Mbrojtjes i Finlandës: Mund të anëtarësohemi në NATO para Suedisë

Ministri i Mbrojtjes i Finlandës, Mikko Savola deklaroi se vendi i tij do t'i bashkohet NATO-s pa e pritur Suedinë, nëse...

Shefi i NATO-s: Turqia të ratifikojë kërkesat e Finlandës dhe Suedisë për anëtarësim

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i bëri thirrje Turqisë që të ratifikojë kërkesat e Finlandës dhe Suedisë për anëtarësim...

​Baerbock: Suedia dhe Finlanda kanë përmbushur objektivat për anëtarësimin në NATO

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock ka bërë thirrje që Suedia dhe Finlanda t’i bashkoheshin zyrtarisht aleancës së NATO-s këtë verë,...

Finlanda mund ta vazhdojë rrugën e anëtarësimit në NATO pa Suedinë

Grupet parlamentare finlandeze thanë të premten se mund t’i ratifikojnë traktatet themeluese të NATO-s gjatë javëve të ardhshme, një hap kyç...

Finlanda dhe Suedia janë të angazhuara për anëtarësim të përbashkët në NATO

Finlanda dhe Suedia mbeten të përkushtuara për t'u bashkuar me NATO-n, pavarësisht kundërshtimit të Turqisë ndaj kandidaturës suedeze, thanë kryeministrat e...

Ministri hungarez: Suedia duhet të veprojë ndryshe që t’i bashkohet NATO-s

Qeveria suedeze duhet të “veprojë ndryshe” nëse dëshiron që të marrë mbështetjen e Turqisë për anëtarësim në NATO, tha ministri i...

Djegia e Kuranit trazon botën, Myftiu: Ku digjen libra, nesër digjen njerëz

Një aktivist i një partie anti-islamiste dogji Kuranin gjatë një proteste, duke shkaktuar debat dhe trazira në Suedi. Të shumta kanë...

Anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO, Erdogan mesazh të qartë për zgjerimin

Ankaraja mund të pranojë Finlandën në NATO pa fqinjin e saj verior, Suedinë. Për herë të parë presidenti turk Erdogan ka...

Anëtarësimi në NATO | Turqia ‘ndalon’ Suedinë. Finlanda: Do vazhdojmë të vetëm

Finlanda do të shqyrtojë bashkimin me NATO-n pa Suedinë. Kështu ka deklaruar ministri i Jashtëm i vendit nordik, pasi Turqia përjashtoi...

Finlanda: Mund të konsiderojmë anëtarësimin në NATO pa Suedinë

Finlanda duhet të konsiderojë anëtarësimin në aleancën e NATO-s pa Suedinë, ka deklaruar ministri i jashtëm i vendit. Të dyja vendet nordike...