suedia

Nënshkruhen protokollet e pranimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO

30 anëtarët e NATO-s do të nënshkruajnë sot  protokollet e pranimit për Suedinë dhe Finlandën duke dërguar ofertat e anëtarësimit  për...

‘Rrezikohet siguria’, paralajmërimi i Erdogan për anëtarësimet në NATO

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka paralajmëruar se hyrja e Finlandës dhe Suedisë në NATO do të sjellë rreziqe sigurie...

Sanchez: Mbështetja e NATO-s për Ukrainën është e pathyeshme

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez deklaroi se mbështetja e NATO-s për Ukrainën është e pathyeshme dhe se presidenti rus Vladimir Putin nuk...

SHBA krah Suedisë e Finlandës, vetoja turke vështirëson anëtarësimin në NATO

Procesi i anëtarësimit  të Suedisë dhe Finlandës në NATO po rezulton të jetë më i vështirë se sa pritej. Pavarësisht plotësimit...

Zgjerimi i NATO-s mision i pamundur, dështojnë përpjekjet për bindjen e Turqisë

Bindja e Turqisë që të heqë veton ndaj integrimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO. Ka qenë ky qëllimi i vizitës...

Stoltenberg: Së shpejti vendimi për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se anëtarët e NATO-s do të marrin një vendim të shpejtë për mirëpritjen...

Turqia frenon vrullin e Suedisë dhe Finlandës në NATO: Nuk mund t’i pranojmë

Suedia dhe Finlanda dorëzuan zyrtarisht aplikimet për të hyrë në NATO, por brenda pak orësh Turqia bllokoi lëvizjen për përshpejtimin e...

Finlanda dhe Suedia dorëzojnë sot aplikimet për në NATO

Finlanda dhe Suedia do të dorëzojnë aplikimet e tyre në NATO të mërkurën, tha kryeministrja suedeze Magdalena Andersson gjatë një konference...

Erdogan këmbëngul kundër Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti i Turqisë ka ritheksuar kundërshtimin e tij ndaj anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO, vetëm disa orë pasi ata...

Suedia firmos aplikimin për anëtarësim në NATO

Ministrja e Jashtme e Suedisë Ann Linde nënshkroi të martën në mëngjes një aplikim që deklaronte se vendi dëshiron të anëtarësohet...

Paralajmërimi i Rusisë nëse Finlanda dhe Suedia futen në NATO

Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov tha të hënën se Finlanda dhe Suedia nuk duhet të kenë iluzione se Moska 'do...

Anëtarësimi i Finlandës e Suedisë në NATO jo në dorë të Rusisë, thotë Pentagoni

Një zëdhënës i Pentagonit thotë se Rusia nuk mund të vendosë nëse Suedia dhe Finlanda mund të anëtarësohen në NATO. John Kirby...

Partia në pushtet në Suedi mbështet anëtarësimin në NATO

Partia politike në pushtet në Suedi, Social-Demokratja, tha më 15 maj se mbështet anëtarësimin e vendit në NATO, duke hequr dorë...

Suedia dhe Finlanda reagojnë pas deklaratës së Erdogan për vendosjen e vetos

Suedia dhe Finlanda kanë reaguar pas deklaratës së presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan i cili tha të premten se mund të...

Suedia dhe Finlanda, takim me ministrat e Jashtëm të NATO-s sot në Berlin

Zyrtarët suedezë dhe finlandezë do të zhvillojnë një takim jozyrtar këtë të shtunë në Berlin, me ministrat e Jashtëm të NATO-s. Edhe...

Finlanda sot drejt aplikimit për anëtarësim në NATO

Finlanda sapo ka thënë se është në favor të aplikimit për t'u bashkuar me NATO-n. Mbeten edhe disa hapa përpara se procesi...