suedia

Suedia ka marrë garanci sigurie nga SHBA-ja nëse dorëzon aplikimin në NATO

Suedia ka marrë garanci nga Shtetet e Bashkuara se do të marrë mbështetje gjatë periudhës që një aplikim i mundshëm për...

Finlanda dhe Suedia pritet të aplikojnë për anëtarësim në NATO në muajin maj

Finlanda dhe Suedia do të shprehin dëshirën e tyre për t'u bashkuar me NATO-n në muajin maj. Kështu kanë bërë me...

Suedia dhe Finlanda shumë pranë anëtarësimit në NATO

Suedia dhe Finlanda janë një hap larg anëtarësimit nw NATO-s dhe nëse miratohet, statusi i neutralitetit të tyre do marrë fund...

Kryeministrja Andersson tregon nëse Suedia do të anëtarësohet në NATO

Kryeministrja e Suedisë, Magdalena Andersson tha se vendi i saj do të marrë një vendim lidhur me anëtarësimin në NATO, vetëm...

Kremlini: Futja e Finlandës dhe Suedisë në NATO nuk sjell stabilitet në Europë

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO nuk do të sillte stabilitet në Europë. Kjo është deklarata e zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry...

Finlanda dhe Suedia mund t’i bashkohen së shpejti NATO-s

Zyrtarë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kanë deklaruar se Rusia ka kryer një gabim strategjik duke pushtuar Ukrainën, teksa Finlanda...

Suedia heq kufizimet anti-COVID për udhëtarët

Suedia ka hequr të gjitha kufizimet e udhëtimit, duke iu bashkuar një numri vendesh evropiane që tani janë plotësisht të hapura...

Çfarë nënkupton statusi neutral për Ukrainën?

Në një intervistë me gazetarët rusë, presidenti ukrainas Zelenski tha se Ukraina është gati për të diskutuar me Rusinë mundësinë e...

Çfarë po i pengon Suedinë dhe Finlandën të hyjnë në NATO?

Pas pushtimit të Ukrainës, Rusia kërcënoi Finlandën dhe Suedinë se nëse i bashkohen NATO-s, do të kenë ‘pasoja të rënda politike...

Suedia do të dërgojë armë në Ukrainë

Suedia njoftoi të dielen se do të dërgojë pajisje ushtarake dhe ndihma të tjera në Ukrainë. Kryeministrja Magdalena Andersson tha se është...

Evropa lehtëson masat kundër pandemisë

Në disa shtete evropiane kanë nisur të lehtësohen masat kufizuese kundër COVID, duke iu rikthyer me ngadalë normalitetit të para pandemisë. Në...