suedise

Historia e errët e Suedisë: Pse u sterilizuan 30.000 njerëz kundër vullnetit të tyre

Ndërmjet viteve 1934 dhe 1976, Suedia krijoi një plan eugjenik, bazuar në shkencën e biologjisë racore, me synimin për të "hequr...

Turqia s’do ta ratifikojë kandidaturën e Suedisë për NATO deri në tetor

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se Parlamenti i vendit të tij nuk do ta ratifikojë kandidaturën e Suedisë për...

Erdogan kushtëzon pranimin e Suedisë në NATO me anëtarësim të Turqisë në BE

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha të hënën se Bashkimi Evropian duhet të hapë rrugën për anëtarësimin e Ankarasë në bllokun...

Balena-spiune shfaqet sërish në brigjet e Suedisë, shërbimet sekrete në alarm

Një balenë-spiune ruse është lokalizuar në ditët e fundit në brigjet e Suedisë nga një organizatë që punon pikërisht për ta...

Planifikonin sulm në konsullatën e Suedisë, Turqia arreston 15 “ushtarë” të ISIS

Policia turke ka arrestuar 15 persona për lidhje të dyshuara me Shtetin Islamik, njoftoi sot agjencia shtetërore turke Anadolu. Agjencia i referohet...

Turqia kritika Suedisë pasi refuzoi të ekstradojë një gazetar

Turqia është zemëruar me refuzimin e Suedisë që të ekstradojë një gazetar, të cilin Ankaraja e kërkon në këmbim të ratifikimit...