sulm kibernetik

Pse Irani shënjestroi Shqipërinë me sulmet kibernetike? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama dha një intervistë për emisionin radiofonik nga Alaister Campbell dhe Rory Stewart. Ndër të tjera, ai komentoi dhe sulmet...

Spiropali: Hakerat s’ia dolën dot me Shqipërinë, duhet mbrojtje e përhershme

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali deklaroi për Euronews Albania se duhen sisteme të forta për të përballuar...

Sulmi kibernetik, Korreshi: Miliona euro për ruajtjen e sistemeve, tendera abuzivë

Deputeti i Partisë Demokratike, Saimir Korreshi thotë se sulmet kibernetike treguan se miliona euro që qeveria shpenzoi për ruajtjen e sistemeve...

‘Kryehakeruesi është Rama’, Meta: Prokuroria hetim të thelluar për sulmet

Kryetari i Partisë së Lirisë deklaroi në një konferencë për media se Edi Rama është kryehakeruesi i këtij sistemi. “Kjo u provua...

Sulmi kibernetik, gazetari: Pse Edi Rama duhet të thirret në SPAK

Sipas gazetarit Poli Hoxha po krijohen kaq shumë situata sa edhe në lojën politike të gjithë po bëhen qesharakë. “Ky është shtet...

Juristi: Dëmi më i madh nga sulmi kibernetik, tek investitorët e huaj

Juristi Kreshnik Spahiu tha se dëmi më i madh që po shkaktojnë sulmet kibernetike në Shqipëri lidhet me investitorët e huaj. “Si...

Sulm kibernetik ndaj TIMS, Burimi: Cenohet siguria e institucioneve dhe pushtetarëve

Analisti Genc Burimi, në një intervistë për Euronews Albania, është shprehur se nga sulmi kibernetik i sistemit TIMS, cënohet siguria e...

‘Ligësi e neveritshme’, Rama reagon pas akuzave për sulmet kibernetike

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me akuzat publike të bëra për sulmet kibernetike të sponsorizuara nga Irani. Përmes një postimi...

Ekspertja: Hakerat kanë shitur 20 kopje database të dhënash personale të shqiptarëve

Ekspertja e IT Esmeralda Mihana, në një intervistë për Euronews Albania, është shprehur se Hakerat kanë shitur 20 kopje database të...

Sulmi kibernetik në Mal të Zi, gazetari: Në hetime është angazhuar edhe FBI-ja

Gazetari Bekim Çoba thotë se ende nuk ka një informacion zyrtar në lidhje me sulmin kibernetik në Mal të Zi, përveç...

Çuçi poston video live nga Rinasi: Sistemi TIMS është 100% në punë

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi, njofton se sistemi TIMS në aeroportin e Rinasit, tashmë është në funksion. Duke iu përgjigjur kritikëve, Çuçi...

Sulmet kibernetike nga Irani, Kodheli: SHBA me ne, por nuk duhet ta ulim alertin

Zv.presidentja e asamblesë parlamentare të NATO-s, Mimi Kodheli tha se Shqipëria u sulmua nga Irani sepse është një vend anëtar i...

Ned Price dënon sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price dënoi sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë. “Ne do të vazhdojmë të punojmë së bashku me...

Eksperti i sigurisë: S’është rastësi sulmi kibernetik në Shqipëri, Kosovë dhe RMV

Eksperti i sigurisë, Bashkim Selmani deklaroi se sulmet kibernetike në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut janë të ndërlidhura me njëra-tjetrën. Në...

Kush qëndron pas sulmit kibernetik në Kosovë? Eksperti: Është i mirëorganizuar

Eksperti i sigurisë në Kosovë, Nuredin Ibishi thotë se ende nuk ka një hetim lidhur me sulmin kibernetik të ndodhur ndaj...

‘Aktivitet dashakeqës’, SHBA-të reagojnë pasi Irani sulmoi sistemin TIMS në Shqipëri

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar pasi hakerat iranianë sulmuan sistemin TIMS në Shqipëri. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Këshilli...