sulmet kibernetike

“Edhe SPAK u godit nga sulmet kibernetike”, Altin Dumani zbardh detajet

Kreu i SPAK Altin Dumani teksa ka bërë bilanin e këtij institucioni për vitin 2022, para Komisionit të Ligjeve, tha se...

Çuçi: Investime 7.6 herë më shumë nga buxheti i shtetit në teknologjinë e policisë

Ministri i Brendshëm Çuçi në një dalje për mediat ditën e sotme se në vitin 2023 do të ketë 7.6  herë...

Rrumbullaku: Pas sulmeve kibernetike do të trajtojmë krimin kibernetik me prioritet

Kryepolici Muhamet Rrumbullaku teksa e cilësoi si sukses punën e palodhur për operacionin e mashtrimit të kriptovalutave u ndal dhe te...

Sulmet kibernetike, Çuçi: 7,6 herë më shumë investime në teknologji

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi deklaron se në buxhetin e vitit 2023 janë parashikuar 7,6 herë më shumë investime për teknologjinë...

Shërbimet online, Rama: Shqipëria e 8-ta në Europë, s’dështuam me sulmet kibernetike

Shqipëria renditet e 8-ta në Europë dhe e 19-ta në Botë për shërbimet publike online ndaj qytetarëve. Kështu thotë Raporti i Kombeve...

Planet dhe masat për sulmet kibernetike, çfarë u diskutua në Këshillin e Sigurisë

Presidenca ka dhënë detaje nga mbledhja e Këshillit të Sigurimit për sulmet kibernetike. Njoftohet se në mbledhje u theksua se sulmet keqdashëse,...

Dy ministrat që mungojnë në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë

Nga minuta në minutë pritet të nisë mbledhja e Këshillit të Sigurisë për sulmet kibernetike në Shqipëri. I pranishëm në këtë mbledhje...

Rama: Pse vendosëm të mos i kërkojmë NATO-s zbatimin e nenit 5 pas sulmit kibernetik

Shqipëria u godit nga një sulm kibernetik pak muaj më parë dhe sulmi ishte aq shkatërrues, saqë qeveria konsideroi mundësinë për...

Berisha: Hakerat qeveritarë sulmuan sistemet për të fshehur gjurmët

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha u shpreh në një konferencë për mediat se ‘hakerat qeveritarë” kanë sulmuar sistemet online për...

Gazetari Ferhati: Dyshohet se hakerat kanë marrë të dhëna nga sistemi Memex

‘Homeland Justice’ ka publikuar dokumente të tjera nga skedarët e policisë. Gazetari Eni Ferhati sqaron se janë publikuar të dhëna të personave...

Eksperti: Sulmet kibernetike u planifikuan nga rusët dhe u kryen nga iranianët

Eksperti i sigurisë, Bedri Elezi, thotë se sulmet kibernetike ndaj Shqipërisë u planifikuan nga rusët dhe u kryen nga hakerat iranianë. Në...

Sulmi kibernetik nga Irani, Koçi: I pajustifikuar, synoi cenimin e sovranitetit

Deputeti i PS-së Petro Koçi u shpreh se sulmi kibernetik ndaj Shqipërisë ishte i pajustifikuar. Në një intervistë për Euronews Albania, ai...

Sulmet kibernetike, Mediu: Të krijohet Agjencia e Sigurisë, partitë të reflektojnë

Ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, nga foltorja e Kuvendit është shprehur se ka ardhur koha që të krijohet një Agjenci e...

Sulmet kibernetike, Peleshi akuza opozitës: Po bëni lojën e një fuqie të zezë

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi në fjalën e tij në foltoren e Kuvendit i ka kërkuar opozitës që të mos ekspozojnë...

Kush mban përgjegjësi? Noka: Të jepen shpjegimet për sulmet kibernetike

Sekretari i Pergjithshëm i PD, Flamur Noka, ka ngritur disa pyetje në Komisionin e Sigurisë, ndaj qeverisë në lidhje me sulmet...

Sulmet kibernetike, Kim: Disa keqdashës u përpoqën të minojnë demokracinë

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim e ftuar në aktivitetin e "Dhomës Amerikane të Tregtisë" komentoi sulmet kibernetike që ndodhën në vendin...