sulmet

Sulmet kibernetike, Gjykata zbut masën e sigurisë për 5 punonjësit e DAP

Prokuroria e Tiranës kërkoi sot masën e sigurisë “arrest shtëpie” për 5 punonjës në sektorin e IT-së në Departamentin e Administratës...

EMRAT| Kush janë 5 punonjësit e DAP të arrestuar për sulmet kibernetike

Prokuroria e Tiranës firmosi të mërkurën 5 urdhër arreste lidhur me sulmet kibernetike ndaj sistemeve shtetërore shqiptare. Bëhet fjalë për 5 punonjës...

Sulmet kibernetike ndaj sistemeve shtetërore, Prokuroria firmos 5 urdhër arreste

Prokuroria e Tiranës firmos 5 urdhër arreste lidhur me sulmet kibernetike ndaj sistemeve shtetërore shqiptare. Nuk dihet çfarë përfaqësojnë shtetasit nën hetim,...

Sulmet kibernetike, Balluku: Të sponsorizuara nga një shtet, jo nga amatorë

Zv/kryeministrja Belinda Balluku thotë se sulmet kibernetike në Shqipëri janë të sponsorizuara nga një shtet tjetër dhe të kryera nga profesionistë. Në...

Kievi kufizon përdorimin e energjisë pas sulmeve ruse

Ukrainasit po përballen me ndërprerje në shkallë të gjerë mbarëkombëtare të energjisë elektrike pasi zyrtarët kufizuan furnizimin për t'u dhënë kohë...

‘Ndodhin edhe në SHBA’, Xhaçka: Mbrojtja jonë kibernetike rezultoi efikase

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka deklaroi sot nga foltorja e Kuvendit se sulmi kibernetik ndaj Shqipërisë tentoi...

FBI-CISA raport për sulmet kibernetike: Hakerat 14 muaj në rrjetin e qeverisë

FBI dhe Agjencia e Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës (CISA) kanë publikuar një raport të përbashkët për sulmet kibernetike ndaj...

Ekipi i NATO-s në Tiranë për sulmet kibernetike

Një ekip i Aleancës së NATO-s ndodhet në Shqipëri për asistuar vendin tonë në nivel teknik dhe politik pas sulmeve kibernetike. Zv.asistenti...

Meta: Siguria kombëtare në rrezik, Prokuroria të veprojë ndaj atyre që cenuan vendin

Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta thotë se Prokuroria duhet të veprojë ndaj personave brenda Shqipërisë që cenuan vendin mes...

Siguria kibernetike, Brukseli përgatit draftin ligjor për t’u mbrojtur nga hakerat

Me sulmet kibernetike që ndodhin çdo 11 sekonda në mbarë globin dhe kërcënimin që është bërë më akut në Evropë, Komisioni...

Balluku jep detaje nga sulmi kibernetik: Po bashkëpunojmë ngushtë me FBI

Zv.Kryeministrja, Belinda Balluku, drejtorja e AKSHI-t Linda Karçanaj dhe përfaqësuesi i skuadrës speciale të Microsoft për sigurinë kibernetike, Kevin Chin, në...

Zelenski kërkon armëpushim për evakuimet në Mariupol

Presidenti Volodimir Zelenski deklaroi se civilët, gratë dhe fëmijët janë ende të bllokuar brenda qytetit të rrethuar të Mariupolit. Ai kërkoi armëpushim...

Zonat e nxehta të luftimeve në Ukrainë

Sulmi i raketave ruse vijon të godasë zona të banuara në qytetet ukrainase. Kievi është sulmuar për të tretën ditë rradhazi...

Ushtria ruse zgjeron sulmet, bombardohen qytete të tjera në Ukrainë

Ushtria ruse sulmon të tjera qytete të Ukrainës duke shtrirë më tej aksionin e saj. Dnipro dhe Lutsk janë dy zonat që...

Boris Johnson: Sulmet në Ukrainë, katastrofë për kontinentin tonë

Sulmet ruse në Ukrainë “janë një katastrofë për kontinentin tonë”, ka shkruar në Twitter kryeministri anglez Boris Johnson. “Unë do t'i drejtohem...

Borrell kërcënon Putin: Mos na nënvlerëso

Shefi i politikës së Jashtme i BE-së, Josep Borrell i ka bërë thirrje presidentit të Rusisë që të mos nënvlerësojë Perëndimin. Mëngjesin...