tahiri

Akuza kërkon më shumë kohë, shtyhet seanca gjyqësore për Saimir Tahirin

Është shtyrë sërish seanca për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Shkak për shtyrjen e seancës u bë kërkesa e prokurorit për...

SPAK kërkon 12 vite burg për ish-truprojën e Tahirit

SPAK ka kërkuar 12 vite burg për Hekuran Markun, ish-truprojën e Saimir Tahirit. 47-vjeçari, i arrestuar në kuadër të operacionit “Shpirti”, akuzohet...

GJKKO pranon kërkesën për ish-truprojën e Tahirit për gjykim të shkurtuar

Gjykata e Posaçme ka pranuar kërkesën e Hekuran Markut për gjykim të shkurtuar. Në seancën paraprake, kur dosja kaloi për gjykim, ish-truproja...

Saimir Tahiri transferohet në burgun e Lushnjës

Ish-Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, i cili vuan dënimin prej 3 vitesh e 4 muajsh, është transferuar nga burgu i Fierit...

Zbardhet vendimi për Tahirin, i hapet rrugë rekursit në Gjykatën e Lartë

Gjykata e Apelit të Posaçëm Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka zbardhur zyrtarisht vendimin për dënimin e ish-ministrit të Brendshëm...

Beteja e Saimir Tahirit me gjyqtarët

Saimir Tahiri po pret seancën në Gjykatën e Lartë, ndërsa po vuan dënimin në burgun e Fierit. Avokatët e tij kërkojnë...

Arrestimi i Tahirit rikthen drejtësinë popullore të Enver Hoxhës, thotë juristi

Arrestimi i Saimir Tahirit është një precedent i keq që do ta bëjë ‘shpërdorimin e detyrës’ të ngjashëm me agjitacionin dhe...

Tahiri do të kryejë dënimin në burgun e Fierit

Saimir Tahiri do ta kryejë dënimin në burgun e Fierit, vendosi Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve të mërkurën. I dënuar nga Gjykata...

Pse nuk përfitoi liri me kusht Saimir Tahiri

Janë disa kritere të përcaktuara nga ligjvënësit që Tahiri nuk i përmbushte për të përfituar liri me kusht siç kishte vendosur...

Avokati tregon hapat që do të ndjekë për lirimin e Saimir Tahirit

Saimir Tahiri do të kërkojë pezullimin e dënimit të dhënë nga Apeli i Posaçëm në Gjykatën e të Drejtave të Njeriut...

Zagani: Gjykata më dënoi më shumë mua që e denoncova se sa Tahirin

Dritan Zagani, ish-oficeri që denoncoi Saimir Tahirin tha se është dënuar më shumë për shpërdorim detyre se ish-ministri. “Të dënosh Saimir Tahirin...

Samir Tahiri kokë turku për integrimin në BE, pretendon avokati

Saimir Tahiri u dënua për t’i treguar Evropës se Shqipëria ka bërë një reformë të denjë në drejtësi dhe i ka...

Dënimi i Tahirit vërtetoi akuzat e PD-së, sipas Bashës

Fakti që Saimir Tahiri ndodhet në qeli, vërteton se kauza e PD-së është e drejtë. Kështu u shpreh Lulzim Basha gjatë një...

Soreca e quan lajm të mirë dënimin me burg për ish-ministrin Tahiri

“Lajm i mirë për konsolidimin e sistemit të drejtësisë”. Kështu e ka quajtur ambasadori i BE-së Luigi Soreca vendimin për dënimin...

Kush janë 3 gjyqtarët që dënuan Tahirin?

3 gjyqtarët që dhanë vendimin për Saimir Tahirin votuan të tre që ish-ministri të shkojë në burg. Ata nuk janë gjyqtarë të...

S’komentoj vendimin e gjykatave, thotë Rama për dënimin ndaj Tahirit

“Unë nuk komentoj asnjëherë vendimet e gjykatave”. Kështu deklaroi kryeministri Edi Rama teksa u pyet nga gazetarët për dënimin me burg...