tajvan

Paralajmërim për cunami pas tërmetit të fuqishëm në Tajvan

Një tërmet i fuqishëm ka goditur bregun juglindor të Tajvanit të dielën, tha Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara. Nga dridhjet...

Tajvani i shpreh ngushëllimet dhe i ofron ndihmë Kinës pas tërmetit 

Autoritetet e Tajvanit i shprehën ngushëllimet e tyre Kinës pas një tërmeti shkatërrues në provincën Sichuan dhe thanë se ishin të...

Kina paralajmëron SHBA-të: Mos i shisni armë Tajvanit, do marrim masa

Kina ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se do të marrin masa, pasi administrata Biden miratoi shitjen e armëve me vlerë mbi...

Tajvani: Kina po kryen ende stërvitje ushtarake rreth ishullit

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se 23 avionë dhe tetë anije kineze po kryenin operacione ushtarake rreth ishullit këtë të...

Luftanijet amerikane lundrojnë në ngushticën e Tajvanit pas vizitës së Pelosit

Dy anije luftarake të marinës amerikane lundruan nëpër ujërat ndërkombëtare në ngushticën e Tajvanit këtë të dielë. Ky është operacioni i parë...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu,...

Kina vendos sanksione ndaj 7 zyrtarëve të Tajvanit

Kina vendosi sanksione të martën ndaj shtatë zyrtarëve dhe ligjvënësve tajvanezë që i akuzoi si të pabesë që duan pavarësi nga...

Pas Nancy Pelosit, delegacioni i dytë nga Kongresi i SHBA viziton Tajvanin

Një delegacion i kongresit të SHBA-së i kryesuar nga senatori demokrat nga Massachusetts Ed Markey ka mbërritur në Taipei për një...

Tajvani pretendon se 13 avionë kinezë shkelën hapësirën e tij ajrore

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit deklaroi se 13 avionë të forcave ajrore kineze shkelën hapësirën ajrore të ngushticës së këtij shteti. Kjo...

Ministri i Jashtëm i Tajvanit: Kina nuk mund të diktojë politikën tonë të jashtme

"Kushdo që dëshiron të vijë në Tajvan për të treguar mbështetjen e tij, është më se i mirëpritur të na vizitojë...

Kina: Duam ribashkim paqësor me Tajvanin, por nuk përjashtohet përdorimi i forcës

Kina ka përsëritur këtë të mërkurë kërcënimin e saj për përdorimin e forcës ushtarake për marrjen e kontrollit të Tajvanit, teksa...

Kina po përgatitet të na pushtojë, paralajmëron ministri i Jashtëm i Tajvanit

Ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu deklaroi se Kina po përdor stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës...

Pekini vazhdon stërvitjen ushtarake, vijojnë tensionet Kinë-Tajvan

Anije luftarake, avionë dhe dronë të ushtrisë kineze vazhduan mëngjesin e së dielës stërvitjet në afërsi të Tajvanit, duke simuluar sulme...

‘Veprime provokative’, SHBA akuzon Kinën për stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Pekinin për veprime "provokative" dhe "të papërgjegjshme", pasi zyrtarët në Tajvan deklaruan se Kina ka kryer...

Stërvitjet ushtarake të Kinës po simulojnë një sulm të mundshëm, sipas Tajvanit

Zyrtarët në Tajvan kanë deklaruar se Kina është duke kryer stërvitje ushtarake, të cilat duket se po simulojnë një sulm në...

Kina ndërpret bashkëpunimin me SHBA-në për çështjet kryesore

Kina do të ndërpresë bashkëpunimin me Shtetet e Bashkuara të Amerikës në disa fusha kyçe, duke përfshirë ndryshimin e klimës, bisedimet...