taksa

Pse ja fali taksat portit të ri Bashkia Durrës? Përgjigjet nënkryetari

Nënkryetari i Bashkisë Durrës, Gentian Kallmi u pyet në “RinOn” në Euronews Albania se përse ja fali taksat portit të ri...

“Nuk e kam për fushatë emisionin”, Mëhilli replika me Veliajn: Ku i çoni taksat?

Në një debat për taksat e qytetarëve, Erion Veliaj u përplas në “Now me Erla Mëhillin” me moderatoren e cila i...

Më pak naftë, më pak taksa; qeveria “humbi” 5.2 mld lekë

Në vitin 2022, Ministria e Financave priste të mblidhte 23.4 miliardë lekë nga taksa e qarkullimit, por arkëtoi 5.2 mld lekë...

Taksë për të hyrë në Britani, evropianët tashmë duhet të paguajnë

Qytetarët evropianë do të duhet të plotësojnë një formular dhe të paguajnë një shumë parash për të vizituar ose për të...

Bashkitë fitojnë më shumë, mblodhën 73 mld lekë për 9 muaj

Bashkitë po bëhen me eficente në mbledhjen e taksave dhe të ardhurave nga burimet vendore. Në 9-mujorin e kaluar ato mblodhën...

“Kush ka dy-tre shtëpi të taksohet dhe hetohet”, thirrja e anëtarit të Nismës Thurje

Anëtari i Nismës Thurje, Marsel Rupi thotë se një nga mënyrat sesi pushteti vendor vjedh qytetarët, është taksimi i banesës. Në një...

Dubai heq taksën 30% të alkoolit në një përpjekje për të rritur turizmin

“Bashkia e Dubait ka ndaluar përkohësisht mbledhjen e tarifës prej 30% nga kompanitë e pijeve alkoolike për një periudhë prej një...

Publikohen taksat e Trump, pretendoi humbje për të lehtësuar barrën e detyrimeve

Dokumentet mbi shlyerjen e taksave nga ish-presidenti amerikan Donald Trump janë publikuar të premten, duke i dhënë fund një beteje ligjore...

‘Fshatarët paguajnë 8 taksa’, Dashnor Sula i drejtohet ministres Ibrahimaj

Deputeti i Partisë Demokratike, Dashnor Sula i është drejtuar ministres së Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj gjatë seancës plenare në Kuvend,...

Trump do publikojë taksat, Komisioni Parlamentar voton pro zbardhjes së dokumenteve

Një komision i Kongresit amerikan ka votuar pro publikimit të dokumenteve që tregojnë shlyerjen e taksave nga Donald Trump, të cilat...

Ministria përjashton banorët e Divjakës nga taksa, Ilda Dhori: Tallje e pastër

Deputetja e Partisë Demokratike, Ilda Dhori u zotua se nuk do ta lejojnë vendosjen e taksës për parkun e Divjakës, të...

Paketa e shpëtimit të Britanisë së Madhe, rritje taksash dhe shkurtim shpenzimesh

Ministri i Financave të Britanisë së Madhe ka publikuar një paketë që parashikon rritje të taksave dhe shkurtim të shpenzimeve, në...

Taksa e energjisë, Ibrahimaj: S’është taksë komuniste, po vendoset edhe nga BE-ja

Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj foli në Komisionin e Ekonomisë për taksën për energjinë duke sqaruar se po punojnë për të...

A do të paguajmë më shumë taksa? Flet ish-zv. ministri i Financave

Arkëtimet nga masat fiskale do të jenë gjithsej 14.8 mld lekë. 4.5 mld nga paketa fiskale 2023, 2 mld nga lojërat...

‘Buxheti rrit taksat’, Tabaku: Rrugët e florinjta do mbushin arkën e oligarkëve

Projekt buxheti i propozuar nga qeveria në Parlament, për Partinë Demokratike do të përkeqësojë gjendjen ekonomike të shqiptarëve. Deputetja Jorida Tabaku deklaroi...

Kryetari i Dhomës së Fasonistëve: Qeveria po u bën represion bizneseve

Kryetari i Dhomës së Fasonistëve, Gjergji Gjika deklaroi se kosot për biznesin janë rritur dhe janë bërë të papërballueshme. Në një intervistë...