takse

Këlliçi akuza Veliajt nga Kuvendi: Rriti 10 herë taksën e ndërtimit

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi e ka cilësuar paketën fiskale për vitin 2023, një paketë penalitetesh për qytetarët. Gjatë fjalës së...

Biden kërcënon kompanitë: Taksë nëse s’përdorni fitimet për të ndihmuar konsumatorët

Presidenti amerikan, Joe Biden po shqyrton vendosjen e taksave të reja ndaj fitimeve rekord të komanive të naftës, duke i akuzuar...

3 HEC-e private taksohen 70 mln euro, Rama: Paratë për ata më në nevojë

Qeveria parashikon të vendosë një taksë të jashtëzakonshme prej 33 për qind për prodhuesit privatë të energjisë elektrike që e eksportojnë...

Qeveria të përgjysmojë menjëherë taksën mbi naftën, thotë Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka kërkuar që qeveria të përgjysmojë menjëherë taksën mbi naftën, për t'i dhënë frymëmarrje ekonomisë. Në...

Jo më taksë progresive, të vetëpunësuarit do tatohen 15% nga 1 janari 2023

Tatimi mbi të ardhurat për profesionet e lira dhe tregtarët e vegjël të vetëpunësuar do të bëhet 15% nga 1 janari...