tanke

Gjermania synon të blejë tanke dhe obusë të rinj

Gjermania do të blejnë 18 tanke të llojit Leopard 2 dhe 12 obusë vetëlëvizës, për të rimbushur rezervat, pasi ky shtet...

“S’do dërgoj tanke në Kosovë”, Vuçiç: Serbët nuk marrin pjesë në zgjedhje

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç konfirmon se serbët nuk do të marrin pjesë në zgjedhjet e ardhshme lokale në katër komunat...

“Çfarë prisni, që të hyj me tanke në Kosovë”,  – Vuçiç kapet keq me gazetarin serb

I ashpër ka qenë reagimi i presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç, ndërsa është pyetur nga gazetarët për çështjen e targave të...

Evropa armatos me tanke Ukrainën, ushtria bëhet gati për ofensivë

Tanket e para britanike dhe gjermane kanë mbërritur në Ukrainë. Pas një kërkese të gjatë nga Kievi, tanket Challenger dhe Leopard...

Polonia do të dërgojë tanke shtesë në Ukrainë

Polonia do të dërgojë edhe 10 tanke të prodhimit gjerman Leopoard 2, në Ukrainë gjatë kësaj jave, njoftoi ministri polak i...

Finlanda do të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë

Finlanda do t'i dërgojë në Ukrainë tri tanke luftarake Leopard 2, tha të enjten Ministria finlandeze e Mbrojtjes. Muajin e kaluar, Gjermania...

Gjermania do të dërgojë në Ukrainë “gjysmë batalioni” tanke

Gjermania tha se do të dërgojë në Ukrainë “gjysmë batalioni” tanke Leopard 2, përderisa aleatët e NATO-s duket se po vazhdojnë...

Deklarata e fortë e Putin: Po kërcënohemi nga tanket gjermane

Në një fjalim të mbajtur me rastin e 80-vjetorit të betejës së Stalingradit, Vladimir Putin e ka krahasuar pushtimin e Ukrainës...

Ukraina do të marrë 140 tanke nga 12 vende

Ukraina do të marrë midis 120 deri në 140 tanke në dërgesat 12 vendeve, tha sot ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba. Ukraina...

Norvegjia synon që në fund të marsit t’i dërgojë tanke Ukrainës

Norvegjia do të dërgojë një pjesë të flotës së saj me tanket e prodhimit gjerman, Leopard, në Ukrainë “sa më shpejt...

Pas vendimit për dërgimin e tankeve, Scholz zbulon nëse do ketë avionë për Kievin

Pas vendimit për të dërguar tanket Leopard 2 në Ukrainë, kancelari Gjerman Olaf Scholz, ka prerë shpresat e Kievit se mund...

Polonia do dërgojë 60 tanke të modernizuara në Ukrainë

Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki, ka thënë se Polonia do të dërgojë dhjetëra tanke në Ukrainë këtë vit. Në një intervistë për televizionin...

Pas SHBA-së dhe Gjermanisë, Franca e Kanadaja do të çojnë tanke në Ukrainë

Franca dhe Kanadaja do të furnizojnë Ukrainën me tanke mes sulmeve të vazhdueshme ruse. Vendimi i të dy vendeve ndjek shembullin e...

Berisha-Ramës: Edhe tanket e Putinit të vijnë në Tiranë, s’të mbajnë dot në pushtet

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka paralajmëruar kryeministrin Edi Rama, se asgjë nuk do mundet ta mbajë atë në pushtet,...

SHBA dhe Gjermania të gatshme për të dërguar tanke në Ukrainë

Pas muajsh hezitimi, SHBA dhe Gjermania thuhet se planifikojnë të dërgojnë tanke në Ukrainë, në atë që Kievi shpreson të jetë...

Ambasadori ukrainas: Kemi nevojë tani për tanke gjermane

Ambasadori i Ukrainës në Gjermani, Oleksii Makeiev, i ka kërkuar qeverisë gjermane të miratojë dërgesat e tankeve luftarake “Leopard 2” të...