targat

Vuçiç: Nëse Prishtina vazhdon të shkelë marrëveshjen për targa do hakmerremi

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç nga në Rashka ku zhvilloi një takim me serbët e Kosovës, tha se me pëlqimin e...

BE: Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë për targat nuk ka afate kohore

Marrëveshja e arritur mes Kosovës dhe Serbisë për targat e makinave në nëntor të vitit të kaluar, nuk ka afate kohore...

Serbia zgjat vlefshmërinë e regjistrimit të automjeteve me targa serbe në Kosovë

Qeveria e Serbisë ka miratuar rregulloren për kushte të veçanta për vlefshmërinë e regjistrimit të automjeteve me targa të qyteteve dhe...

Gazetari: Kosova ka hequr dorë nga të gjitha masat qortuese për targat

Kosova dhe Serbia më 23 nëntor në Bruksel kanë arritur marrëveshje për targat ilegale serbe. Ndërkohë gazetari Lirim Mehmetaj komentoi dy takimet...

Targat KM do të mbeten në përdorim, thotë Lista Serbe

Lista Serbe ka mirëpritur marrëveshjen e arritur në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë për targat e automjeteve. Përmes një njoftimi në rrjetet...

Petkoviç sqaron marrëveshjen: Targat KM ende në qarkullim, por s’do lëshohen të reja

Kryenegociatori i Serbisë, Petar Petkoviç, ka thënë se pala serbe ka arritur të ruajë paqen dhe stabilitetin, dhe se kryeministri i...

SHBA mirëpret marrëveshjen për targat

Shtetet e Bashkuara mirëpritën marrëveshjen e arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë “për masat për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve”. Në...

Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje për targat

Kryediplomati evropian, Josep Borell, ka thënë se Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për masat që ndihmojnë në shmangie të tensioneve...

Zëdhënësi i qeverisë gjermane: Targat të mos e pengojnë dialogun

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Hebestreit, bën thirrje që situata për targat të mos e pengojë dialogun e normalizimit në mes...

Nis takimi trepalësh për targat në Bruksel

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka konfirmuar nisjen e takimit trepalësh për çështjen e...

‘Shqetësuese marrëdhëniet me SHBA-të’, analisti: Kurti nuk e di se çfarë kërkon

Analisti Artan Behrami thotë se marrëdhinet e Kosovës me Bashkimin Evropian, por sidomos me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, janë shqetësuese,...

Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë takohen sot në Bruksel për targat

Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviç do të takohen këtë të mërkurë në Bruksel, për të diskutuar...

Albin Kurti: SHBA, shumë e përkushtuar për gjetjen e një zgjidhjeje për targat

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, është shumë i përkushtuar për gjetjen e një...

Ambasadori amerikan në Beograd: Angazhimi i Vuçiçit për targat është konstruktiv

Ambasadori i SHBA-së në Serbi, Christopher Hill tha se ka pasur një bisedë shumë të mirë me presidentin Aleksandër Vuçiç, për...

Kosova shtyn për 48 orë masën e vendosjes së gjobave për targat

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shtyrë për 48 orë zbatimin e fazës së dytë të vendimit për riregjistrimin e makinave...

Serbët e jugut pranojnë targat, minoriteti serb: Po trajtohemi me dy standarde

Serbët etnikë që banojnë në Graçanicë, në afërsi të Prishtinës, i kanë pranuar të gjitha rregullat administrative të Kosovës që nga...