targat

Serbët e jugut pranojnë targat, minoriteti serb: Po trajtohemi me dy standarde

Serbët etnikë që banojnë në Graçanicë, në afërsi të Prishtinës, i kanë pranuar të gjitha rregullat administrative të Kosovës që nga...

Kurti: Propozimi i BE-së për targat, i papranueshëm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi sot se propozimi i Bashkimit Evropian për çështjen e targave ilegale serbe ka qenë i...

Kurti: Jam optimist për çështjen e targave, por qasja e Beogradit është e dëmshme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është shprehur optimist në lidhje me gjetjen e një zgjidhjeje apo marrëveshjeje me Serbinë për targat...

Stano: Nuk ka propozime të reja për zgjidhjen e krizës në veri të Kosovës

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian Peter Stano tha sot se nuk ka propozim të ri për zgjidhjen e krizës në veri të...

Lajçak takon zv.kryeministrin e Kosovës: Të gjejmë një zgjidhje urgjente për targat

I dërguari i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak zhvilloi një takim këtë të martë në Bruksel me...

Çfarë do të ndodhë më 21 nëntor në Kosovë? Flet eksperti i sigurisë

Eksperti i sigurisë Drizan Shala thotë se serbët planifikojnë të mobilizohen më 21 nëntor, kur pritet të nisë aplikimi i gjobave...

SHBA shton presionin ndaj Kosovës, Chollet: Zhgënjim për targat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po e shtojnë presionin ndaj qeverisë së Kosovës për të shtyrë me një vit procesin e...

Escobar: Kosova të përmbushë kërkesat për targat dhe Asociacionin

I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar, tha se Kosova duhet të përmbushë kërkesat perëndimore për çështjen targave të makinave...

Zeka: Kurti është duke bërë lojë të çuditshme, SHBA e BE janë zhgënjyer

Gazetari Milaim Zeka është shprehur se SHBA dhe aleatët e perëndimit janë të nevrikosur dhe të zhgënjyer nga kryeministri Albin Kurti...

Kurti: Çfarë i kërkova Borrellit për djegien e veturave në veri të Kosovës

Shefi për Politikë të Jashtme i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, e ka dënuar djegien e veturave në veri të Kosovës, të...

“Targat” në samitin e Berlinit, Serbia, frikë nga presioni i Brukselit

Rritja e tensioneve mes Serbisë dhe Kosovës për shkak të targave do të ndikojë në samitin e Ballkanit Perëndimor që mbahet...

Sveçla për vendimin për targat: SHBA-të nuk janë zhgënjyer me Kosovën

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla deklaroi se nuk janë ftohur marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës...

Price: I kërkuam Kosovës shtyrjen e plotë e jo të pjesshme të vendimit për targat

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price tha të hënën se Shtetet e Bashkuara dhe komuniteti ndërkombëtar i kërkoi Kosovës...

Vendimi i Kurtit për targat ka qenë joligjor dhe i dhunshëm, thotë Petkoviç

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç deklaroi se vendimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për...

Ministria e Brendshme e Kosovës: Pas 21 nëntorit gjobë 150 euro për targat serbe

Nga data 1 nëntor, të gjithë pronarëve të makinave me targa serbe në Kosovë do t’u shqiptohet masë qortimi me kërkesë...

Plani për zëvendësimin e targave, Elezi: Do të shmanget dhuna, mesazhi për Serbinë

Qeveria e Kosovës ka vendosur zbatimin në disa faza të vendimit për konvertimin e targave serbe në ato RKS. Në lidhje me...