targat

Sveçla: Vetëm 20 serbë kanë riregjistruar automjetet në veri të Kosovës

Ministri i Brendshëm i Kosovës Xhelal , tha se vetëm 20 automjete të serbëve nga veriu i Kosovës janë riregjistruar me...

Bislimi: Gjobat për targa të paligjshme do të jenë 150 euro 

Zëvendëskryeministri i Kosovës Besnik Bislimi tha se është vendosur që të mos fillohet menjëherë me masat lidhur me marrëveshjen e targave...

Lista serbe: Gjobat e para për shkak të targave do të pasohen me reagim të ashpër

Lista serbe ka reaguar pas vendimit të qeverisë së Kosovës Prishtinë të mos e tërhequr vendimin për ndërrimin e targave dhe...

‘Të zhgënjyer me Kosovën’, SHBA reagon për mosshtyrjen e afatit të targave

Shtetet e Bashkuara thanë se së bashku me faktorin ndërkombëtar kërkojnë nga Qeveria e Kosovës që të shtyjë afatin për riregjistrimin...

Qeveria e Kosovës ‘zbut’ vendimin për targat

Qeveria e Kosovës ka vendosur zbatimin në disa faza të vendimit për konvertimin e targave serbe në ato RKS. Përmes një deklaratë...

Kreu i Listës serbe paralajmëron bllokim të rrugëve në Veri nëse ‘aplikohen’ targat

Nga 1 shtatori, Kosova ka nisur procesin për riregjistrimin e makinave me targa të lëshuara nga Serbia. Pas 31 tetorit, Qeveria...

Escobar: Shpresoj se Prishtina të pranojë shtyrjen e afatit për targat

I dërguari i posaçëm i administratës amerikane për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, u shpreh se shpreson që autoritetet e Prishtinës do...

SHBA-ja: Vendimi për targat të zbatohet në mënyrë paqësore

Shtetet e Bashkuara synojnë që vendimi i Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e makinave me targa serbe në RKS, Republika e...

Kurti: Jo shtyrjes së targave. Vuçiç: Na presin kohë të vështira

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Kosova merr seriozisht sugjerimet e aleatëve ndërkombëtarë, teksa Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar...

DASH: Shpresojmë një marrëveshje Kosovë-Serbi për targat në ditët në vijim

Shtetet e Bashkuara të Amerikës shpresojnë që Kosova dhe Serbia të arrijnë një marrëveshje për targat në mënyrë paqësore, në ditët...

Escobar kërkon shtyrjen e marrëveshjes për targat: Presim përgjigjen e Kosovës

I dërguari special amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se afati i caktuar nga Qeveria e Kosovës për pararegjistrimin...

Kurti: Pas 1 nëntorit, targat e tjera përveç RKS do jenë të paligjshme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për barrikadat e krijuara në veri të vendit gjatë vitit të kaluar, në pikat...

‘Vuçiç po frikëson qytetarët’, regjistrimi i targave pritet të jetë proces i gjatë

Ministri i Brendshëm i Kosovës Xhelal Sveçla ka akuzuar presidentin serb Vuçiç se po kërkon të frikësojë qytetarët serbë që po riregjistrojnë automjetet e tyre. Ai bëri...

Marrëveshja Kosovë-Serbi, Borrell: Çështja e targave, më e vështirë për t’u zgjidhur

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, thotë se çështja e targave të makinave në Kosovë duhet të...

Zbatimi i vendimit për targat mund të bëhet vetëm me dhunë, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka deklaruar sot se Qeveria e Kosovës mund të zbatojë vendimin e saj për targat e...

Sveçla: Gjithçka gati për regjistrimin e mjeteve me targa RKS

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, në prag të fillimit të regjistrimit të mjeteve nga targat ilegale në...