te dhena

OBSH i kërkon Kinës të publikojë të gjitha të dhënat e lidhura me origjinën e COVID

Këshilltarët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) i kanë bërë thirrje Kinës që të publikojë të gjitha informacionet e lidhura me...

Publikohen mijëra të dhënat për vrasjen e John Kennedy

Arkivi Kombëtar i SHBA-së lejoi aksesin në mijëra dokumente në lidhje me vrasjen e ish-presidentit amerikan John F. Kennedy në vitin...

Australia fajëson hakerat rusë për vjedhjen e të dhënave mjekësore

Hakerat rusë kryen një sulm kibernetik ndaj një kompanie të madhe australiane të kujdesit shëndetësor që shkeli të dhënat e 9.7...

3 njësitë speciale të SHISH, çfarë zbuluan hakerat iranianë

Hakerat iranianë kanë publikuar emrat e drejtuesve dhe shefave të sektorëve në Shërbimin Informativ Shtetëror. Dokumentin, hakerat e kanë bërë publik mbrëmjen...

Avokati: Për Lear Kurtin duhet të niset procedim penal për vrasje me paramendim

Avokati Genc Gjokutaj deklaroi se tashmë është bërë “zakon” që nëpër komisariate vdesin shtetas nën efektin e dhunës. Në një intervistë për...

Aleksandër Çipa: Mbi 20 media kanë kryer hulumtime për daljen e të dhënave

Për shkak të monitorimit ditor që i bën medias në Shqipëri, analisti Aleksandër Çipa thotë se është në gjendje të thotë...

Hakerat publikuan të dhënat e Gledis Nanos, gazetari: Ishte kundërshtar i tyre

Gazetari Ferdinand Dervishi thotë se hakerat iraniane e kanë parë si kundërshtar të fortë ish-kryepolicin, Gledis Nano, pasi këtij të fundit...

Probleme me sistemin TIMS në Goricë, Qafë Thanë dhe Kapshticë

Burime bëjnë me dije se në pikat e kalimit kufitar të Goricës dhe Qafë Thanës, të cilat lidhin Shqipërinë dhe Maqedoninë...

Rikthehet TIMS në portin e Vlorës

Në portin e Vlorës, është rikthyer sistemi TIMS dhe përpunimi i pasagjerëve prej dy ditësh nuk ka asnjë vonesë. Mëngjesin e kësaj...

Regjistri për krimet seksuale, të dhënat e çdo pedofili do jenë të aksesueshme

Tashmë të gjithë kriminelët, të akuzuar për krime seksuale, ngacmime ndaj të miturve, do të figurojnë në regjistrin kombëtar të krimeve...

BE-ja nuk do lejohet të mbledhë të dhënat personale të pasagjerëve

Kompanitë e linjave ajrore nuk duhet të ndajnë më të dhënat e pasagjerëve me vendet e Bashkimit Evropian, të paktën për...

Agjencitë ruse të spiunazhit shtojnë përpjekjet kundër aleatëve të Ukrainës

Agjencitë ruse të inteligjencës kanë shtuar përpjekjet e tyre për të hakuar rrjetet kompjuterike të qeverisë amerikane, tha Microsoft në gjetjet...

COVID-19 uli jetëgjatësinë në Europë

Jetëgjatësia në Bashkimi Europian ishte 80.4 vjet në vitin 2020, më e lartë me 5.7 vjet për gratë (83.2 vjet) sesa...