teater

“Një dasmë e hatashme” në Tiranë, dramë-komedia vijon të korrë sukses

Shfaqja teatrore “Një dasmë e hatashme” po shfaqet për publikun e kryeqytetit në teatrin veror pranë Liqenit Artificial. Me aktorë ikonë të...

Kiço Londo: Laura Nezha, e vetmja që mund ta luante rolin e transgjinorit

“Të martën në supermarket” është shfaqja më e fundit me regji nga Kiço Londo, e cila është shfaqur natën e mbrëmshme në Teatrin Kombëtar Eksperimental "Kujtim Spahivogli"...

Problemet e rinisë shqiptare| Shfaqja “Duro” mbush teatrin e Korçës

Dy artistë të rinj korçarë kanë sjellë në skenën e teatrit të Korçës, një shfaqje dialog ku nxjerrin në pah problemet...

Festivali ndërkombëtar i kukullave, edicioni i parë në Elbasan

Festivali ndërkombëtar i kukullave vjen për herë të parë në qytetin e Elbasanit. 8 trupa teatrore të huaja  dhe 3 nga...

“Gajdo” dhe “Tri Dimra”, shfaqje kushtuar racizmit dhe gruas

Artdashësit në Tiranë do të kenë mundësi të ndjekin këtë fundjave disa shfaqje në Teatrin Eksperimental dhe Teatrin Metropol. Aktivitetet artistike...

“Nuse vetëm për letra”, komedia me regji të Leka Bungos mbush skenën në Korçë

Për dy netë me radhë teatri "Andon Zako Çajupi" ka qenë i tejmbushur nga artdashësit korçarë, të cilët kanë ndjekur me...

Fundjava e kulturës në Tiranë. Ja shfaqjet që mund të ndjekin artdashësit

Kjo fundjavë është e mbushur plot me aktivitete kulturore, për të gjitha moshat. Artdashësit, do të kenë mundësinë të ndjekin, duke...

Deklarata e fortë e aktorit Morina: Politika na ka kërcënuar

Aktori Ardian Morina rrëfeu në një intervistë për Euronews Albania vështirësitë e sjelljes në skenë të shfaqjeve kritike. I pyetur nëse politika...

Tornado në SHBA, vdes një person pasi shembet çatia e një teatri

Një person ka humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur pasi një stuhi shkatërroi çatinë e një teatri në Illinoi...

Shfaqjet e fundjavës në Tiranë, premiera e dramës “Orfeu zbret në ferr”

Këtë fundjave artdashësit kanë mundësi të ndjekin disa shfaqje në Teatrin Kombëtar dhe Teatrin Eksperimental. Fundjava është shumë afër, ndaj për të...

“Një dasmë e hatashme” mblodhi qytetarët e Elbasanit në teatrin Skampa

"Një dasmë e hatashme", me regji nga Kiço Londo dhe me trupën e njohur të aktorëve vjen për të pestën herë...

Ylli Manjani: 21 janari, një teatër i ndyrë që luhet nga politika

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani thotë se çështja e 21 janarit, po përdoret në mënyrë të ndyrë dhe të neveritshme nga...

Regjisori Leka Bungo sjell komedinë e zezë të Dushan Kovaçeviç

"Profesionisti" është premiera e re e cila do të shfaqet përgjatë fundjavës në teatrin "Petro Marko" në Vlorë.  Me regji të...

Koncert në Korçë, artistë nga Shqipëria e Kosova elektrizuan skenën e teatrit

Një koncert ndryshe ka qenë ai i mbajtur në fundjavë në teatrin "Andon Zako Çajupi "në Korçë, ku këngë të zhanerave...

“Drejtor je në teatër, jo këtu”, Basha përplaset me Çipin: Ul tonin me mua

Regjisori Altin Basha tregoi se ka hequr dorë nga qëndrimi fillestar për teatrin pasi projekti i ri mundësonte më shumë të...

“Koloneli Zog” në Durrës, shfaqja trajton kontradiktat e popujve të Ballkanit

Një trupë e përzgjedhur aktorësh, nën regjinë e Xhuliano Briskut kanë sjellë në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu” një satirë të...