teknologji

Petrina Mataj: Vetëm problemet shëndetësore mund të më ndajnë nga teknologjia

Mësuesja e IT-së, Petrina Mataj, është shprehur se karrierën e saj me teknologjinë do e mbyllë vetëm nëse do të ketë...

11 qytete futuristike që po ndërtohen në mbarë botën nga Japonia në Maldive

Për aq kohë sa ka pasur njerëz mbi tokë, ka pasur përpjekje për të ndërtuar qytete ideale. Rilindasit italianë i dedikuan më...

Avokati liston shkaqet e divorceve në rritje, psikologia: Teknologjia problem

Kërkesat për divorce kanë shkuar në 11 mijë. Ka shumë kohë që në Shqipëri këto kërkesa janë rritur konsiderueshëm dhe në çdo...

VIDEO virale e robotit rus të armatosur dhe gati për luftë alarmon rrjetin

A e keni parë katalizatorin e makthit kolektiv që po qarkullon aktualisht në internet? Frika është e lidhur me një video e...

Parashikimet e Elon Musk për vitin 2022, jo për zemërdobëtit!

Nga kriptovalutat, tek transhumanizmi e humanoidët, Elon Musk ka bërë parashikimet e tij për atë ç’ka gjendet në horizont në vitin...

UEFA i beson teknologjinë gjysmë-automatike finales së Realit me Eintracht Frankfurt

Teknologjia gjysmë-automatike e pozicionit jashtë loje, do të jetë një risi e cila pritet të implemetohet në superkupën e UEFA-s mes...

Rrobotët së shpejti në ndihmë të individëve që ecin me karrige me rrota

Njerëzit me aftësi të kufizuara falë një skeleti të ri ndihmës të robotizuar do të mund të lëvizin. Kjo po bëhet...

Aksionet e Twitter rriten me 25% pasi Elon Musk bëhet aksioneri kryesor

CEO i Tesla-s, Elon Musk, ka blerë një pjesë të madhe të aksioneve në Twitter, duke e bërë atë aksioner kryesor....