temperatura

Vjeshta e nxehtë e Evropës, temperaturat deri në 4 gradë mbi mesataren sezonale

Austria, Belgjika, Franca, Gjermania, Polonia dhe Zvicra sapo regjistruan shtatorin më të nxehtë në histori. Në Gjermani dhe Belgjikë, mesatarja e temperaturave...

Paralajmërimi/ Temperaturat e larta do të përfshijnë Evropën javën e ardhshme

Evropa përballet me një tjetër valë të nxehti javën e ardhshme pasi sinoptikanët paralajmërojnë se një 'kupolë e nxehtësisë' do të...

Temperaturat ekstreme “trondisin” sërish Evropën, rekord në Spanjë

Një temperaturë rekord prej 46.8 gradë Celsius u regjistrua në qytetin spanjoll të Valencias, të cilën banorët vendas e cilësuan si...

“Oqeanet më të nxehta se kurrë”, shkencëtrarët: Rekordi i ri, më shpejt se ç’prisnim

Oqeanet kanë arritur temperaturën e tyre më të nxehtë të regjistruar ndonjëherë. Temperatura mesatare ditore globale e sipërfaqes së detit ka...

SHBA-ja bën gati masat e reja për ta ndihmuar luftën kundër motit ekstrem

Përderisa miliona amerikanë po përballen me nxehtësi të madhe në të gjithë pjesën jugperëndimore të SHBA-së, presidenti Joe Biden planifikon të...

VIDEO| Babai thyen xhamat me levë, nëna nxjerr foshnjën e bllokuar në makinë

Një video ku një baba thyen xhamin e parmë të makinës për të nxjerrë jashtë fëmijën e tij të mitur është...

Nesër 43 gradë, ulen me 5 gradë temperaturat nga e mërkura e në vijim

Meteorologia e “Meteoalb”, Lajda Porja tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se temperaturat këtë të hënë...

Mjeku: Pacientë me laringit dhe dhimbje koke, shkak kondicioneri

Taned Demaj, mjeku i emergjencave në Itali tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se ka hasur...

Zjarret në Greqi shkatërrojnë ishujt, gjendje e jashtëzakonshme në disa zona

Një sërë zjarresh kanë goditur dhe shkatërruar zona të gjera pyjore në disa ishuj të Greqisë. Në zonën e Kretës si dhe...

Paralajmërimi i fortë i shkencëtarit: Vera më e freskët për sa jetë ju ka ngelur

Një shkencëtar i NASA-s ka paralajmëruar se kjo verë "do të jetë më e freskëta" nga çfarë do të përjetojmë për...

Temperaturat e larta sjellin problemet shëndetësore, ndihma e shpejtë në Tiranë

Rritja e temperaturave në vend ka shtuar numrin e personave që kërkojnë ndihmë mjekësore. Një staf i specializuar me mjekë dhe...

I nxehti ‘pushton’ Tiranën, temperaturat pritet të shkojnë deri në 43 °C

Temperaturat të larta janë regjistruar ditët e fundit në gjithë vendin. Meteorologët parashikojnë që gjatë kësaj jave në Tiranë të kemi...

I nxehti afrikan alarmon Evropën, situatë kaotike në disa shtete

Temperaturat ekstreme do të vijojnë të mbajnë të pushtuar Evropën edhe gjatë kësaj jave. Italia, Spanja, Franca Gjermania dhe Polonia  do...

E premtja sjell temperatura rekord, ekspertët: Termometri do t’i kapërcejë 40 gradë

I nxehti afrikan do të bëjë që termometri në Shqipëri të kapërcejë 40 gradë celsius në ditët në vijim. Ekspertët e...

Këtë javë temperaturat mbi 40 gradë, kujdes problemet me zemrën

Kjo javë do të jetë shumë e nxehtë dhe këtë gjë e konfirmoi dje edhe Lajda Porja nga Meteolab. Temperaturat që të rriten akoma...

“Alarm i kuq” në Pekin, qeveria urdhëron qëndrimin në ambiente të freskëta

Qeveria kineze urdhëroi sot punëdhënësit në Pekin të pezullojnë punën në natyrë pasi meteorologët njoftuan se temperatura në kryeqytet do të...