temperatura

Temperaturat e larta sjellin problemet shëndetësore, ndihma e shpejtë në Tiranë

Rritja e temperaturave në vend ka shtuar numrin e personave që kërkojnë ndihmë mjekësore. Një staf i specializuar me mjekë dhe...

I nxehti ‘pushton’ Tiranën, temperaturat pritet të shkojnë deri në 43 °C

Temperaturat të larta janë regjistruar ditët e fundit në gjithë vendin. Meteorologët parashikojnë që gjatë kësaj jave në Tiranë të kemi...

I nxehti afrikan alarmon Evropën, situatë kaotike në disa shtete

Temperaturat ekstreme do të vijojnë të mbajnë të pushtuar Evropën edhe gjatë kësaj jave. Italia, Spanja, Franca Gjermania dhe Polonia  do...

E premtja sjell temperatura rekord, ekspertët: Termometri do t’i kapërcejë 40 gradë

I nxehti afrikan do të bëjë që termometri në Shqipëri të kapërcejë 40 gradë celsius në ditët në vijim. Ekspertët e...

Këtë javë temperaturat mbi 40 gradë, kujdes problemet me zemrën

Kjo javë do të jetë shumë e nxehtë dhe këtë gjë e konfirmoi dje edhe Lajda Porja nga Meteolab. Temperaturat që të rriten akoma...

“Alarm i kuq” në Pekin, qeveria urdhëron qëndrimin në ambiente të freskëta

Qeveria kineze urdhëroi sot punëdhënësit në Pekin të pezullojnë punën në natyrë pasi meteorologët njoftuan se temperatura në kryeqytet do të...

Temperatura mesatare globale arriti nivelet më të larta dy ditë radhazi

E gjithë bota përjetoi dy ditët më të nxehta të regjistruara ndonjëherë të hënën dhe të martën, thanë shkencëtarët nga projekti...

Parashikimi, temperaturat globale do rriten në nivel rekord në 5 vitet e ardhshme

Temperaturat globale ka gjasa të rriten në nivel rekord në 5 vitet e ardhshme, të nxitura nga çlirimi i gazrave serrë...

Vietnami regjistron temperaturën më të lartë ndonjëherë

Vietnami e ka regjistruar të dielën temperaturën më të lartë ndonjëherë, 44 gradë Celsius. Por, shkencëtarët kanë thënë se qyteti mund ta...

Parashikimi i motit: Vijojnë reshjet, rriten temperaturat

Vranësirat do të vijojnë me reshjet e herëpashershme dhe borën në zonat malore. Kështu bëri me dije Hakil Osmani nga Meteoalb. Në...

Temperatura e oqeaneve të botës në prill, më e larta në histori

Temperatura mesatare e sipërfaqes së oqeaneve botërore arriti në 21.1 gradë në fillim të prillit, që është më e larta në...

Mbi 31 gradë në Spanjë, stina e verës vjen në mars

Spanja po përballet me temperatura të larta ende pa nisur stina e verës. Në disa qytete, termometri ka shënuar mbi 31...

Mot pranveror, temperatura deri në 25 gradë këtë javë

Meterologu Hakil Osmani thotë se duke filluar dita e mërkurë kësaj jave, do të kemi përmirësim të kushteve të motit. Në emisionin...

Diell dhe temperatura deri në 20 gradë, parashikimi i motit për javën

Meteorologia e Meteoalb Lajda Porja tha në emisionin Good Morning Albanians në Euronews Albania se e gjithë java në përgjithësi do...

Temperatura rekord në disa qytete kineze, 10 gradë mbi normalen 

Në dhjetëra qytete të mëdha kineze, temperaturat arritën nivelet rekord sezonale këtë javë. Në Wuhan dhe Zhengzhou ato janë 10 gradë Celsius...

Ylli Merja tregon recetën për të ulur temperaturën për 5 minuta

Ka një mënyrë se si mund të ulet temperatura në kushte shtëpie dhe këtë e tregoi mjeku popullor Ylli Merja për...