temperatura

Ylli Merja tregon recetën për të ulur temperaturën për 5 minuta

Ka një mënyrë se si mund të ulet temperatura në kushte shtëpie dhe këtë e tregoi mjeku popullor Ylli Merja për...

Temperaturat e larta në Evropë, thyhen rekordet kombëtare në tetë vende

Në janar, temperaturat e ajrit arritën rekord në shumë vende të Evropës dhe rekordet kombëtare u thyen në tetë vende evropiane. Në...

Temperatura rekord në Alpe, fillimjanari më i ngrohtë në 30 vjet

Temperaturat rekord janë matur në anën veriore të Alpeve në Zvicër dhe Lihtenshtajn në fillim të vitit 2023. Në qytetin e vogël...

Temperatura deri në 28 gradë, parashikimi i motit për javën

Meteorologu i Meteoalb, Hakil Osmani tha se duke nisur nga sot vendi ynë do të karakterizohet nga mot i qëndrueshëm me...

Gushti mbyllet me temperatura të ulëta, shtatori nis i nxehtë| Parashikimi i motit

10-ditëshi i fundit i gushtit mbyllet me temperatura tipike të këtij muaji, që nuk do t’i kalojnë 30-32 gradë në zonat...

I nxehti përfshin Mesdheun, temperatura 5 gradë mbi normalen

Mesdheu po ngrohet. Edhe pse për shumë njerëz është një kënaqësi të zhyten në ujërat e tij të ngrohta, ekspertët paralajmërojnë...

Temperatura deri në 38 gradë të premten, parashikimi i motit për javën

Meterologia e Meteoalb, Lajda Porja tha se gradualisht po i vjen fundit freskimit të motit dhe se do të rikthehen temperaturat...

Nga e mërkura ulen temperaturat, parashikimi i motit për javën

"Duke filluar nga e mërkura do të ketë një tërheqje të valës së të nxehtit, duke sjellë ulje të temperaturave të...

Rrezikohen ekosistemet në Mesdhe prej temperaturave të larta

Temperaturat e larta në të gjithë Evropën këtë muaj kanë shkaktuar një valë të zgjatur të të nxehtit në Detin Mesdhe...

NASA: Një krater në hënë ka temperaturën e një dhome në Tokë 

NASA ka gjetur një krater në Detin e Qetësisë së Hënës, një nga detet hënore, në të cilin temperatura e ajrit...

Vera më e nxehtë për shtetet europiane, mijëra banorë të evakuuar

Një zjarr i fuqishëm shpërtheu në kufirin mes Sllovenisë dhe Italisë duke detyruar banorët e tre fshatrave të evakuohen. Zyrtarët u shprehën...

Qeveria Johnson kritikohet për neglizhencë të valës së të nxehtit

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson dhe kabineti i tij u akuzuan të dielën se nuk e morën seriozisht emergjencën...

Moti këtë javë, priten temperatura mbi 40 gradë

Vala e të nxehtit do të prekë territorin shqiptar e si pasojë do të kemi rritje të temperaturave. Kështu u shpreh për...

Temperatura ekstreme në Europë, 46 gradë në Madrid

Qytetarët britanikë vërshuan gjatë fundjavës në plazhe për t’i shpëtuar temperaturave ekstremisht të larta të cilat kanë përfshirë vendin e do...

Temperatura ekstreme në Londër, qytetarët këshillohen të mos udhëtojnë

Udhëtarët në Londër janë këshilluar të mos përdorin rrjetin e transportit të qytetit, përveç "udhëtimeve thelbësore", mes një vale të nxehtë që ka...

Deri të premten temperatura 33 gradë, parashikimi i motit për javën

Masat ajrore të freskëta në vend do të jenë edhe këtë javë në vendin tonë. Meteorologia e Meteoalb, Lajda Porja tha për...