temperatura

Deri të premten temperatura 41 gradë, parashikimi i motit për javën

Vala e të nxehtit që ka përfshirë vendin tonë që nga 20-21 qershori do të vijojë deri ditën e premte, me...

Japonia urdhëron 37 milionë njerëz të fikin dritat

Qeveria japoneze u ka bërë thirrje njerëzve në Tokio dhe zonën përreth të përdorin më pak energji elektrike të hënën, pasi...

Temperatura deri në 41 gradë, parashikimi i motit për javën

Temperaturat në vendin tonë pritet të shkojnë deri në 41 gradë gjatë javës. Meteorologu i Meteoalb, Hakil Osmani tha në emisionin ‘Mirëmëngjes’...

Notarja thyen dy rekorde botërore, kalon ujërat më të rrezikshëm në botë

Notarja kiliane Barbara Hernandez është vlerësuar me dy rekorde botërore pasi notoi në ujra të akullta në shkurt. E njohur si "sirena...

Temperaturat deri në 43 gradë celsius në Spanjë

Shërbimi meteorologjik në Spanjë thotë se një masë e ajrit të nxehtë nga Afrika e Veriut solli të dielën valën e...

Parashikimi i motit për javën, vranësira dhe reshje shiu

Vranësirat dhe reshjet e shiut do të zëvendësojnë këtë javë temperaturat e larta të javës që lamë pas. Kështu bëri me dije...

Rritje temperaturash deri në 38 gradë Celcius

Meteorologu i Meteoalb Hakil Osmani tha se java do të jetë me mot të qëndrueshëm dhe të ngrohtë. Maksimumet e temperaturave deri...

I nxehti afrikan ‘pushton’ vendin, temperatura 9 gradë mbi mesataren

"Kjo javë pritet të jetë shumë e nxehtë, me temperatura të larta deri në 9 gradë mbi mesataren në disa zona...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e...

Temperatura përvëluese në Indi, gati 50 °C

Një valë e të nxehtit ka përfshirë veriun e Indisë, me temperatura në deri 49.2 gradë Celsius në kryeqytetin Delhi. Banorët e...

Parashikimi i motit për javën, vranësira dhe temperatura të larta

Kjo javë nis me vranësira por me temperatura të larta. Edhe fundjava parashikohet të jetë e njëjtë, me vranësira dhe me reshje...

Parashikimi i motit për javën

Java ka nisur e vrenjtur dhe kështu do të vijojë. Shirat do jenë të pakta. Meteorologia e Meteoalb Lajda Porja parashikoi motin...

Astronomët zbulojnë të dhënat e reja për temperaturën në planetin Neptun

Një ekip ndërkombëtar astronomësh ka përdorur një teleskop me bazë tokësore, për të gjurmuar temperaturat atmosferike të planetit Neptun, për një...

Parashikimi i motit për javën, kur do të vijë pranvera?

Java ka nisur me kthjellime dhe kështu do të vijojë deri të martën pasdite. Meteorologu Hakil Osmani tha për “Mirëmëngjes” në Euronews...

Korça zgjohet me borë dhe temperatura nën zero

Në qarkun Korçë gjatë natës ka pasur reshje shiu dhe dëbore. Në lartësitë mbi 900 metra ka pasur reshje bore me...

Përkeqësohet moti, pezullohet lundrimi

Në gjithë vendin moti do të përkeqësohet. Drejtoria e Përgjithshme Detare njoftoi se për këtë arsye do të pezullohet lundrimi. “Njoftohen të...