tensione

Situata në veri të Kosovës është shumë e tensionuar, thotë ministri serb i Mbrojtjes

Ministri serb i Mbrojtjes, Millosh Vuçeviç deklaroi se situata në Kosovë është ende shumë e tensionuar sepse ka shumë çështje të...

VIDEO| Tensione brenda ushtrisë ruse, rekrutët rebelohen ndaj komandantëve

Komandantët rusë u përballën me fyerje dhe kërcënime ndërkohë që përpiqeshin të kontrollonin ushtarët e sapomobilizuar në rajonin rus të Tatarstanit. Në...

DASH: Ulni tensionet dhe filloni një bisedë për Asociacionin e Komunave Serbe 

Departamenti Amerikan i Shtetit i bëri thirrje sot Beogradit dhe Prishtinës që të ndërmarrin hapa për uljen e tensioneve dhe sigurimin...

Kurti takon krerët e partive, diskutime mbi situatën në veri

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti e nisi ditën e martë duke pritur në zyrë liderët opozitar. Ai i ftoi ata për të...

Ka indicie për elementë rusë në veri të Kosovës, thotë ministri Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla deklaroi se ka indicie për elemente ruse në veri, me qëllim të...

Molliqaj-Bushatit: Po mësojmë nga Vuçiç të vërtetat që Kurti s’i thotë

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj ka replikuar me analistin Andi Bushati në studion e “Now me Erla Mëhillin” sa i takon...

Përshkallëzim i situatës në veri? Përgjigjet ish-ambasadori Lauka

Islam Lauka, ish-ambasador i Shqipërisë në Kosovë tha në një intervistë për Euronews Albania se veriu i Kosovës është si minë...

SHBA i kërkon Kurtit të shtyjë afatin për targat: Me rëndësi të shmangen tensionet

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier dhe Këshilltari i Departamentit të Shtetit, Derek Chollet, i kanë bërë thirrje kryeministrit Albin...

Tensione në Itali, Salvini kundër Von der Leyen: Të dielën votojmë ne, jo Brukseli

Kur e ndajnë më pak se dy ditë nga zgjedhjet, Italia është përfshirë nga një tensionim i situatës politike. Shkak është...

Athina informon Këshillin e Sigurimit: Deklaratat e Ankarasë, provokuese

Tensionet mes dy anëve të Detit Egje janë përshkallëzuar në muajt e fundit. Gjatë fundjavës, presidenti turk Erdogan ashpërsoi retorikën e tij...

Tensione brenda BE-së përpara takimit për ndalimin e vizave për rusët

Ministrat e Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian takohen në Pragë, ku ndër të tjera do të vendosin për apelin e...

Tensionet në veri, KFOR shton kapacitetet

Kreu i misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR ka lajmëruar se do të shtojë kapacitetet në veri të Kosovës. Vendimi u bë...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu,...

Kievi gati për të gjithë skenarët pas tensioneve në centralin bërthamor

Është dita e 169-të e luftës në Ukrainë. Gjatë ditës së kaluar, forcat ruse bombarduan Mykolaiv dhe Bakhmut, si dhe rajonin e...

Kina zgjeron stërvitjen ushtarake, ndërkombëtarët thirrje për ulje të tensioneve

Ushtria e Kinës bëri me dije se këtë të hënë ka nisur një stërvitje të re, duke sinjalizuar se aktiviteti rreth...

Përplasje në protestën para Ministrisë se Brendshme, kërkohet dorëheqja e Çuçit

Protesta para Ministrisë së Brendshme për vdekjen e 7-vjeçares është shoqëruar me tensione. Qytetarët janë konfrontuar fizikisht me punonjësit e policisë të...