tensionet ne veri të kosovës

Komandanti i KFOR-it: Të shmanget shfaqja e forcës në veri

Komandanti i KFOR-it, Angelo Michele Ristuccia ka kërkuar që të gjendet një zgjidhje për të garantuar mbrojtjen dhe sigurinë e të...

Deputeti i VV-së: Sot në Jarinjë pritet të vijnë serbë të armatosur

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj ka thënë se serbë të armatosur të cilët janë prorusë, do të vijnë sot në...

Politikanja serbe ndalohet në Merdare: Policia e Serbisë s’më lejon të kaloj kufirin

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të Serbëve nga Kosova, Rada Trajkoviç, ka thënë se policia serbe nuk e ka lejuar që të...

PDK: Barrikadat të hiqen, marrëveshja finale të rezultojë me njohje të ndërsjellë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka ftuar sot në një mbledhje të përbashkët Kryesinë dhe Grupin Parlamentar të...

Escobar: Kosova ka garanci shumë të forta sigurie nga SHBA-ja

Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shteteve të Bashkuara për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar është shprehur se Kosova ka garanci shumë të forta...

Tensionet në veri, Salianji kritika te ‘Siguria”: S’kemi ende asnjë qëndrim

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji kërkon nga Komisioni i Sigurisë që të mbahet qëndrim e të diskutohet situata në veriun...

Tensionet në Kosovë, Memaj: Ndërkombëtarët të shtojnë presionin ndaj Serbisë

Në Rudarë në afërsi të Zveçanit serbët lokalë kanë filluar që të bllokojnë rrugët. Njëjtë po ndodh edhe në Leposaviq. Ndërkohë mediat...

Reagon Kurti: Policia e Kosovës nuk është e orientuar kundër serbëve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se organet e sigurisë nuk e përndjekin askënd në baza etnike, fetare, por vetëm...

Plagosja e policit në Mitrovicë, reagon Bashkimi Europian

Për tensionet në veri të Kosovë, ka pasur një reagim nga Bashkimi Europian, i cili është shprehur i shqetësuar. BE nënvizon...