termeti ne turqi

“Ata nuk flenë më gjumë”, të mbijetuarit e tërmetit në Turqi shfaqin probleme

Shumë prej tyre kanë frikë në flenë gjumë, të tjerë kanë frikë të qëndrojnë brenda mureve. Madje disa prej tyre kanë...

1 muaj pas tërmetit, Turqia vazhdon të lëngojë, njerëzit të strehuar në çadra

Turqia vazhdon të zvarritet kur ka kaluar 1 muaj nga tërmeti shkatërrues i 6 shkurtit, i cilësuar nga OBSH si “katastrofa...

Shkon në mbi 50 000 numri i viktimave nga tërmetet në Turqi dhe Siri

Numri i viktimave nga tërmetet e fuqishme që goditën Turqinë dhe Sirinë më herët gjatë këtij muaji ka kaluar shifrën prej...

Tërmeti në Turqi, Erdogan: Brenda vitit do rimëkëmbim të gjitha vendet e rrënuara

Turqia ka mobilizuar të gjitha burimet dhe mjetet e saj për të kryer shërbimet e akomodimit dhe të jetesës për të...

“Babë e bir të përqafuar nën rrënoja”, eksperti tregon momentin e trishtë

Nebi Muçaj, drejtori ekzekutiv i Qendrës Vullnetare te Emergjencave Civile së bashku me disa persona të tjerë i ka ardhur në...

Gazetarja: Qëndrova 5 ditë në çadër në Turqi, u zgjova një natë dhe isha si e ngrirë

Gazetarja Aida Topalli tregoi eksperiencën e saj në Turqi, ku dhe raportoi situatën pas tërmetit tragjik që mori jetën e mijëra...

Rrëfimi i shqiptarit në Iskanderun që mbeti pa shtëpi pas tërmetit

Një shqiptar në Iskanderum ka treguar se si arriti të shpëtojë nga tërmeti tragjik që tronditi Turqinë mëngjesin e 6 shkurtit,...

Ormeni: Dëmet do ishin shumë më të mëdha nëse tërmeti do të kishte rënë në Izmir

Rrapo Ormeni, specialist shqiptar në fushën e sizmologjisë, tha se nëse tërmeti do të kishte rënë në Izmir apo në qytete më...

Tërmeti/ Njerëzit vendosen tullumbace në rrënoja për të nderuar fëmijët viktima

Të paktën 46,000 njerëz janë vrarë në tërmetin që goditi Turqinë dhe Sirinë dhe numri pritet të rritet, rreth 264,000 apartamente...

47 mijë viktima nga tërmeti, ekspertët: U prekën 26 milionë njerëz

Në Turqi dhe Siri vijojnë ende kërkimet për të shpëtuar njerëzit nën rrënojat e tërmetit. Të dhënat e fundit konfirmojnë vdekjen...

Si i shpjegon kleriku historitë drithëruese nga të mbijetuarit e Turqisë

Zëdhënësi i Kishës Katolike në Shqipëri, Dom Mark Pashkja ka shpjeguar historitë drithëruese nga të mbijetuarit në Turqi, ku bujë bëri...

“Ishim gjumë kur ra tërmeti, u hodhëm 50 cm nga krevati”, shqiptari rrëfen tmerrin

Fatmir Feta është një sipërmarrës nga Kosova i cili gjatë ditës së tërmetit, rastisi që ishte në Turqi dje konkretisht në Gaziantep duke përjetuar...

VIDEO/ Infermierja rrezikon veten për të shpëtuar të sapolindurit nga tërmeti

Numri i viktimave në Turqi si pasojë e tërmetit tragjik që tronditi vendin mëngjesin e 6 shkurtit vijon të rritet, ndërkohë...

Kush po i mbron fëmijët nën gërmadha? Gjendet i qeshur dhe i shëndetshëm foshnja

Kërkimet për të nxjerrë njerëz të gjallë nga rrënojat në Turqi, vazhdojnë edhe pse shpresat janë të pakta. Ndërkohë 128 orësh nën...

Ekipi gjerman pëfundon misionin e kërkim-shpëtimit, largohet nga Turqia

Ekipi Ndërkombëtar i Kërkimit dhe Shpëtimit i Gjermanisë (ISAR) ka përfunduar misionin e tij në rajonin e goditur nga tërmeti të...

Sot, ditë zie kombëtare për viktimat e tërmetit, reagon presidenti Begaj

Sot është ditë zie kombëtare në Shqipëri si një shenjë solidariteti për Turqinë, e cila u godit nga dy tërmete të...