termeti

Të prekur nga tërmeti/ Historia e Ramiz Çopës, që ka mbetur pa shtëpi prej 3 vjetësh

Pas tërmetit, në çdo cep të Durrësit ka një histori për të treguar. Ka vuajtje, mungesë e dëshirë për shpresë, për...

Banorët e prekur nga tërmeti në Durrës po ndërtojnë vetë shtëpitë 

Prej 23 vitesh në Itali, Dashuria dhe Amni Hoxha, menduan të blinin një apartament në qytetin e tyre, Durrës. Por tërmeti...

Tërmeti trondit Meksikën në përvjetorin e ‘mallkuar’

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.6 ka goditur Meksikën perëndimore , duke vrarë të paktën një person dhe duke shkaktuar panik në...

Shkolla e dëmtuar nga tërmeti, nxënësit në Peqin ecin 4 km për të bërë mësim

Nxënësit edhe për këtë sezon shkollor duhet të udhetojnë të paktën 4 kilometra për të kryer procesin mësimor në turnin e...

Muzeu Arkeologjik në Korçë i dëmtuar nga tërmeti, Koki: Do ndërhyhet në shtator

Vizitat e shumta të turistëve në objektet muzeale të Korçës, nxorën në pah edhe një herë nevojën që shumë prej tyre...

59 vjet nga tërmeti në Shkup ku humbën jetën 1070 persona

Më 26 korrik 1963, Shkupi u trondit nga një tërmet i fuqishëm ku humbën jetën 1.070 persona, ndërsa u lënduan 3...

Në pritje të banesave, 14 familje në Manzë në kontejnerë prej 3 vitesh

Tërmeti i 26 nëntorit e la Emine Dokucin në qiell të hapur. Pasi pallati i saj u prish, ajo jeton në...

Ngecin fondet e rindërtimit, 38 mijë familje presin të marrin dëmshpërblim

Banorët e dëmtuar prej tërmetit të vitit 2019 duket se janë harruar nga institucionet. Bashkitë dhe Ministria e Rindërtimit, nuk ka miratuar...

Të paktën 920 viktima nga tërmeti në Afganistan

Të paktën 920 persona humbën jetën pasi një tërmet i fuqishëm i magnitudës 6.1 ballë goditi provincën Paktika në Afganistan. Sipas autoriteteve...

63 shkolla dhe 27 objekte kulturore të rinovuara nga BE 2 vjet pas tërmetit

Kur kanë kaluar më shumë se dy vjet nga tërmeti i 26 nëntorit, Shqipëria numëron disa dhjetëra shkolla të rinovuara me...

Bashkia e Durrësit tenderë për rindërtimin në prag zgjedhjesh

Në prag të zgjedhjeve të pjesshme vendore bashkia e Durrësit ka rifilluar projekte të reja rindërtimi. 10 ditë më parë bashkia shpalli...