termeti

Lëkundje të forta tërmeti në Kili, sa ishte magnituda

Një tërmet me magnitudë 6.1 ballë të shkallës Rihter goditi këtë mbrëmje zonën pranë shkretëtirës Atacama në Kili, njoftoi Qendra Sizmologjike...

Lëkundje tërmeti në Korçë, ja sa ishte magnituda

Një tërmet ka rënë në juglindje të vendit këtë të premte. Sipas Qendrës Sizmologjike për Evropën dhe Mesdheun (EMSC), magnituda e tërmetit...

Tërmeti 4.8 ballë në juglindje, prefekti i Korçës informon mbi të dhënat në terren

Prefekti Korçës Nertil Jole ka reaguar në lidhje me lëkundjet e tërmetit që janë ndjerë në orët e para të mëngjesit...

Tërmeti godet Greqinë, lëkundje në 3 qytete

Një tërmet me magnitudë 4.5 ballë të shkallës Rihter ka goditur Greqinë rreth orës 02:20 të mëngjesit të së martës. Epiqendra e tërmetit...

Të paktën 12 të vdekur nga tërmeti i fuqishëm në Ekuador

Të paktën 12 persona kanë humbur jetën pas një tërmeti të fuqishëm që goditi bregun jugor të Ekuadorit. Ndërtesat janë dëmtuar në...

Lëkundje tërmeti në Greqi, sa ishte magnituda

Një tërmet me magnitudë 5,6 i shkallës Rihter goditi Greqinë në martën. Tërmeti u regjistrua në perëndim të Kretës dhe në jugperëndim...

Pas kritikave, Erdogan sërish në zonat e tërmetit: Do të rindërtojmë gjithçka

“Do të rindërtojmë gjithçka” është ky premtimi i Presidentit Erdogan gjatë vizitës në zonën e rrënuar të Hatay, i cili ishte...

Pas kritikave, Ronaldo dërgon avionin me ndihma për të prekurit nga tërmeti

Superylli portugez Cristiano Ronaldo ka vendosur të bëjë një donacion për viktimat e tërmetit shkatërrues të 6 marsit që goditi Turqinë dhe Sirinë. Ish-...

Tërmeti në Turqi, Erdogan: Nuk do të ketë pallate të reja me më shumë se 4 kate

Teksa njoftoi nisjen e “Modelit Kombëtar të Mburojës së Rrezikut”, presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan tha se ndërtesat e reja...

Gazetari: Një tërmet i fuqishëm mund të godasë  Stambollin! Njerëzit do zhvendosen

Gazetari Abdylvehab Ejupi deklaroi në një intervistë për Euronews Albania se qyeteti i Stambolli pritet të goditet nga një tërmet i...

A e duan më turqit presidentin Erdogan? Gazetari analizon situatën pas tërmetit

Goditja e tërmetit në Turqi e cila shkaktoi dëme të mëdha njerëzore, dhe materiale ka vënë në vështirësi të mëdha shtetin...

VIDEO/ Tifozët mbushin stadiumin me lodra për fëmijët e prekur nga tërmeti

Një gjest i veçantë në mbështetje të fëmijëve të prekur nga tërmeti ka ndodhur gjatë ndeshjes mes Besiktasit dhe Antalyaspor të...

Nuk gjen qetësi Turqia, vendi goditet nga një tjetër tërmet i fuqishëm

Një tërmet me magnitudë 5.2 u regjistrua në Turqinë qendrore të shtunën, sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC). Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të...

Tërmeti godet Rumaninë, lëkundjet ndihen dhe në Serbi

Nuk gjen qetësi toka në Rumani. Pas tërmeteve të fortë gjatë javës së kaluar vendi u godit mëngjesin e kësaj të...

Ylli Gurra, 3 ditë në Turqi për donacione dhe ndihma për të prekurit nga tërmeti

Ish-myftiu i Tiranës, Ylli Gurra ka udhëtuar vullnetarisht drejt Turqisë për t’u ardhur në ndihmë qytetarëve të prekur nga tërmeti tragjik që goditi...

Video nga tërmeti i djeshëm në Turqi, deputeti lë intervistën dhe ia “fut” vrapit

Dy tërmete të fuqishëm me magnitudë 6.4 dhe 5.8 ballë të shkallës Rihter goditën mbrëmjen e të hënës provincën e Hatayt...