terrorist

Sulmi terrorist, gazetari: Ja arma misterioze “204” e ushtrisë së Serbisë

Gazetari i Euronews Albania Kosovë Gjoci solli në emisionin Now në Euronews Albania detaje nga sulmi i armatosur ndaj policisë së...

Gjendet 1 tjetër trup nga terroristët serbë, gazetari: Po kontrollohet për të tjerë

Nga Banjska e Zveçanit raportoi gazetari Venhar Isufi i cili tha në një intervistë për Euronews Albania se situata është e...

Parandalohet sulmi terrorist gjatë Paradës së Krenarisë në Vjenë

Autoritetet austriake njoftuan sot se parandaluan një sulm të mundshëm në Paradën e Krenarisë në Vjenë, e cila ishte planifikuar të...

Shmanget sulmi terrorist në Greqi, arrestohen dy persona

Dy persona të akuzuar se po planifikonin atentate ndaj një restoranti hebre në qendër të Athinës janë arrestuar. Policia në kryeqytetin grek...

Shmanget sulmi terrorist në Belgjikë, arrestohen 8 anëtarë të një celule xhihadiste

Policia në Belgjikë ka arrestuar 8 persona të dyshuar se ishin gati të kryenin një sulm terrorist në vend. Lajmin e ka...

Rusia shtet terrorist, Këshilli i Evropës kërkon ngritjen e gjykatës për krime lufte

Në një sesion historik, asambleja parlamentare e Këshillit të Evropës, APKE, u bëri thirrje 46 vendeve anëtare të njohin Rusinë si...

Sulmi kibernetik akt i pastër terrorist, thotë ish-drejtuesi i prokurorisë

Eugen Beci, ish-drejtues i krimeve të rënda e cilësoi sulmin kibernetik sulm të pastër terrorist ndaj shtetit shqiptar. Në një intervistë për...

Sulmi terrorist në Nisë, 4 shqiptarë akuzohen për ndihmë ndaj autorëve

Në Nisë ka nisur procesi gjyqësor ndaj 8 personave, për rolin e tyre në sulmin terrorist të 2016-s, një ndër më...

Policia e Pakistanit akuzon ish-kryeministrin për terrorizëm

Policia e Pakistanit ka akuzuar ish-kryeministrin e vendit, Imran Khan, sipas ligjeve kundër terrorizmit. Hetimi i tyre vjen pasi ai akuzoi policinë...

Terroristët pushtojnë një hotel në kryeqytetin e Somalisë 

Sulmues të panjohur morën kontrollin e një hoteli në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, i cili u parapri nga dy shpërthime makinash...

Disa të plagosur nga të shtënat me armë në Jerusalem, dyshohet për sulm terrorist

Të paktën shtatë persona janë plagosur pasi persona të armatosur hapën zjarr në vende të veçanta në qytetin e Jerusalemit, thanë...

Letonia e cilëson Rusinë shtet sponsorizues të terrorizmit

Parlamenti i Letonisë e ka cilësuar Rusinë shtet sponsorizues të terrorizmit. Në deklaratën e këtij institucioni, përmendet lufta në Ukrainë, aktivitetet e...

Zi për viktimat në Oslo, apeli i familjes mbretërore: Të mbrojmë vlerat tona

Njerëz të shumtë në Oslo vendosën buqeta me lule dhe flamurin me ylber, si dhe mbajtën zi për viktimat e sulmit...

2 të vrarë e dhjetëra të plagosur, arrestohet autori i sulmit terrorist në Oslo

Policia norvegjeze ka arrestuar të shtunën një person për akte terroriste pas sulmit me armë në qendër të Oslos ku humbën...

Gjykata refuzon lirimin me kusht të Breivik, norvegjezit që vrau 77 persona

Një gjykatë në Norvegji ka mohuar kërkesën për lirim me kusht të neo-nazistit Anders Behring Breivik, 10 vite pasi vrau 77...